Bazen imkânsız gibi geliyor ama 2022 Katar Dünya Kupası geldi çattı. Bugün saat 19:00’da Katar ile Ekvator arasında oynanacak açılış maçıyla birlikte Dünya Kupası resmi olarak başlamış olacak.

2011 yılının haziran ayında Katar’a ilk ayak bastığımda bugünü görebileceğime hiç ihtimal vermiyordum. 11 yıl sonra işte hala buradayım, Dünya Kupası’nın merkezinde, evimin balkonundan maçların oynanacağı beş stadyuma ve üç Fan Zone’a bakıyorum. Şaka gibi ama gerçek.

2022 Katar Dünya Kupası’nın kısa bir süre kala turnuvaya ve Katar’daki gelişmelere dair özellikle Ekşi Sözlük üzerinde derlemeler yapmaya başladım. Bu derlemeler daha çok insana ulaştıkça aldığım tepkiler beni hayrete düşürmeye başladı. Katar Devleti tarafından fonlandığımdan tutun da, hayal ürünü söylemlerde bulunduğumu iddia eden, akla mantığa ters düşüncelerle beni eleştiren insanlar çıktı karşıma. Cevap verip onları ikna etmeye uğraşmaktansa onları kendi hallerine bırakmaya karar verdim. Bu blogdaki yazılarımı takip eden insanlar kişisel deneyimlerimi herhangi bir beklenti içinde olmadan paylaştığımı biliyorlar. Ekşi Sözlük’te bugüne kadar çok sayıda içerik ürettim ve Ekşi Şeyler gibi platformlarda da yayınlanmasını sağladım. Fakat gelinen noktada 2022 Katar Dünya Kupası’nı insanların algılama biçimlerinin son derece önyargılı olduğunu anlamış durumdayım. “Katar’da Dünya Kupası mı olur?” değil buradaki sıkıntı. Başından sonuna iki yüzlü, önyargılarla körelmiş ve kendi bildiğinin mutlak doğru olduğuna inanan bir algının sonucu bu. Ben de pes ettim artık. Herkes kendi arzu ettiğine inanabilir. Sekiz tane futbol stadyumu için 16,000 işçinin öldüğü gibi absürd bir iddiaya inanmaya meyilli birisi için yapabileceğim bir şey yok açıkçası. Stadyum başına 2,000 işçi hayatını kaybetmiş bu fikre sahip olanlara göre. Stadyum inşaatı dört yıl sürmüş olsa, her gün bir kişinin öldüğünü iddia ediyor bu fikri savunanlar. Akıl alır gibi değil.

Üstteki paragraf benim için biraz içimi dökme gibi oldu. Kara propaganda ve gerçek dışı haberlere olan bakışım şu son günlerde epey değişti diyebilirim. İnsan işin aslını bilince, körü körüne yayılan yalan habere daha da bir tepki gösterir buluyor kendini.

Nerede kalmıştık, evet, Dünya Kupası bugün başlıyor. Ev sahibi Katar, Ekvator ile karşılaşacak. Maç öncesi açılış seremonisi gerçekleşecek. Nasıl bir koreografi göreceğimizi çok merak ediyorum. Katar son yıllarda açılış ve kapanış organizasyonlarında oldukça iyi iş çıkartıyor. Benim beklentim epey yüksek. Koreli BTS grubunun üyelerinden Jongkook’un açılışta yer alacağını biliyoruz. Onun yanında Katarlı müzisyen Fahad Al Kubaisi de yer alacakmış. Birlikte şampiyonanın resmi şarkılarından biri olarak Dreamers isimli şarkıyı söyleyeceklermiş. Bunun dışında bizi nasıl bir sürprizin beklediğini şu dakikaya kadar basına sızdırmadılar. Belki başka bir ünlü ismi daha çıkartabilirler, bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz.

Katar’daki Fan Zone etkinliklerinden bir fotoğraf. Basın “dünyada iki tane Messi yok” diyerek bu fotoğrafı da haber yaparsa hiç şaşırmayacağım.

Katar’ın birçok noktasında Fan Zone’lar son derece enerjik bir şekilde turnuvanın başlamasını bekliyor. Oteller dolu. Şehirde turlayan turistler her noktada kendini belli ediyor. Heyecanlı ve meraklı bir kalabalığın şehirde dolaştığını hissedebiliyorsunuz sokağa çıktığınızda. Haberlerde gördüğünüz Brezilya Arjantin formalı Pakistanlı Hintli kişilerin bir bölümü gerçekten de o takımları destekleyen taraftarlardan oluşuyor. Benim bu şekilde tanıdıklarım var. Ama bir kısmının turnuva başlamadan önce heyecanı yükseltmek için çağrılmış sözde taraftar olma ihtimali de var elbette. Beklenen kalabalığın oluşmadığı birçok organizasyonda bu gibi yöntemlere baş vurulur. Katar’a özel bir durum değil bu. Ben turnuva başladıktan sonra bu gibi görüntülerin azalacağını düşünüyorum. Stadyumda elbette yine her milletten insanlar olacaktır. Ne de olsa Katar üç milyon nüfuslu ve nüfusunun %90’ı yabancılardan oluşan bir ülke. Satılan maç biletlerinin bir milyon adedi de Katar içindekilere satılmış. O yüzden taraftarlar arasında her milletten insan göreceğinizi söyleyebilirim.

Açılış maçının oynanacağı Al Bayt Stadyumu maça hazır.

Biz ailecek iki maç için kendimize bilet bulabildik. Biri Kanada-Hırvatistan maçına diğeri de bir ikinci tur maçına. Biletlere ulaşmak hakikaten epey zordu. Son anda fırsatlar çıktı ama fiyatlar çok yüksek olduğu için elimizdekiyle yetinelim dedik. Dün açılış maçına bir bilet buldum ama biletin fiyatı 15,000 TL’ydi. Haliyle pas geçtik. Keşke Türkiye’de burada olsaydı demeden edemiyor insan. Çok farklı bir atmosfer olurdu kesinlikle.

Türk Milli Takımı burada yok ama ülkemizi mutfak kültürümüzle temsil ediyoruz bu Dünya Kupası’nda. Kaşıbeyaz, CZN Burak, Günaydın gibi restoranlarımız Dünya Kupası başlamadan Katar şubelerini açtılar. Zaten Türk mutfağı Katar’ı domine eder bir noktaya gelmişti, şimdi lüks ve orta lüks klasmanda da sözümü geçirir olduk. Bununla avunalım bari.

Dünya Kupası’nın tüm ülkede bir heyecan dalgası yarattığını söyleyebilirim. Katar’ın turnuvaya ev sahipliği yapması gerek Katar gerekse de tüm Arap ülkeleri için büyük önem taşıyor. Bunu paranın gücü olarak görüp kestirip atabilirsiniz. Ama işin arka tarafındaki lobi ve diplomatik faaliyetleri göz ardı etmemenizi öneririm. Katar yıllardır bu konuda çok iyi bir sınav veriyor. Komşu ülkelerle yaşadıkları ambargo dönemini nasıl atlattığını anlatmıştım size. Tüm bunları geniş ölçekte düşününce olayın sadece “parayı bastırıp kupayı almak” olmadığını göreceğinizi umuyorum.

Dünya Kupası’nın açılış maçı için beklenen hava tahmini futbol oynamaya müsait bir ortam vadediyor.

Biz çok heyecanlıyız, ülke ışıl ışıl. Her yerden müzik ve eğlence sesleri gelmeye başladı birkaç gündür. Bugünkü ilk düdüğün ardından artık tam gaz turnuvayı yaşamaya başlarız. Ben futbol kalitesi olarak epey yüksek ve çetin geçecek bir turnuva bekliyorum. Takımların kamp yaptığı tesisler çok iyi. Herkes gayet memnun. Son birkaç gündür hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde gidiyordu ama dün normale döndü. Futbol oynamaya uygun bir hava var. Bugünkü karşılaşma oynanırken 23 derecelik bir hava bekleniyor. Umuyorum ki bu hava koşulları devam eder ve kum fırtınası ya da sağanak yağmur yaşamadan turnuvayı kapatırız.

Turnuva boyunca elimden geldiğince gelişmeleri size aktarmaya çalışacağım. Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar. Herkese iyi seyirler!

Bir Cevap Yazın