Doha, uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. UCI Road World Championship 2016 bu yıl 9-16 Ekim 2016 tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştiriliyor. Konuya fazla hakim olmadığım için bisiklet sporu ile amatör olarak ilgilendiğini bildiğim Emre Ergin’den organizasyonu bize biraz anlatmasını rica ettim. Zaman ayırdığı ve sorularıma cevap verdiği için kendisine tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Benim gibi konuya uzak insanlar için oldukça aydınlatıcı bir yazının ortaya çıktığını düşünüyorum. Şimdi, bisiklete biniyormuşuz gibi hayal edip, tekerlek sesleri eşliğinde Emre’ye kulak verelim.

Merhaba Emre, bize UCI Road World Championship hakkında biraz bilgi verebilir misin? Nedir bu organizasyon? 

Organizasyonu UCI yani Uluslararası Bisiklet Spor Birliği düzenliyor.

Organizasyon, yıl genelinde yapılan yol/yarış bisiklet takımlarının katıldıkları turlar ve yarışlardan oluşuyor. Ocak ayında güney yarımkürede yaz mevsimi olması sebebiyle Avusturalya’daki Tour Down Under ve Arjantin’deki Tour de San Luis ile başlıyorlar. Şubat ayında Ortadoğu ve Körfez bölgesine geliyorlar (Dubai/Katar/Oman). Daha sonra da büyük çoğunluğu Avrupa’da gerçekleşen yarışlara/turlara katılıyorlar. Bu yarışların sonucunda sporcularının aldığı puanlara gore ülkeler bisiklet sezonunun sonu kabul edebileceğimiz ekim ayında düzenlenen dünya şampiyonasına katılacak olan bisikletçilerini belirliyorlar.

Dünya şampiyonası yarışları Gençler, Kadın, Erkek ve Takım kategorilerinde düzenleniyor. Sporcular, “yol yarışı” ve “zamana karşı yarış” şeklinde ayrılan iki farklı yarışta pedal çeviriyorlar. Bu yarışları kazanan bisikletçiler, bir sonraki sezon boyunca kazandıkları klasmanın yarışlarında beyaz üstüne beş renkli çizgiden oluşan (olimpiyat bayrağındaki halkaların renkleriyle aynı renkler) “Rainbow Jersey”, yani Gökkuşağı Mayo’yu giyme hakkına sahip oluyorlar.

Bu yıl dünya şampiyonası Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşiyor. Heyecanlı olmalı mıyız? 

Heyecanlı olacaksak bunu yaşamamız gerekiyor. Yani ilgilenmemiz, izlememiz, ortamın keyfini çıkarmamız… Eğer ilgi göstermeyeceksek, bu organizasyonda izleyici olarak bile bulunmayacaksak heyecanlı olmamıza da gerek yok, kendimizi kandırmış oluruz. Bunu sadece bisiklet sporu icin söylemiyorum. Katar, spor karşılasmalarına ve organizasyonlarına çok önem veren, bu alanda adını duyurmak, kendini tanıtmak isteyen bir ülke. Sadece bisiklet değil, bir çok spor branşının çok önemli müsabakaları Katar’da düzenleniyor. Katar’da yaşayanlar için çok güzel bir fırsat.

2022 Dünya Kupası hazırlıkları devam ederken, UCI Road World Championship 2016 Katar için önemli bir sınav olacak.
2022 Dünya Kupası hazırlıkları devam ederken, UCI Road World Championship 2016 Katar için önemli bir sınav olacak.

Nasıl bir organizasyon bekliyorsun? Sence Doha bu işi kıvırabilecek mi?

UCI Road World Championship, bu sene 9-16 Ekim 2016 tarihleri arasında Doha’da gerçekleşecek olan, 75 ülkeden toplamda bine (1000) yakın bisikletçinin katılacağı yol/yarış bisikleti dünya şampiyonası.

Yapılacak yarışlardan bazılarını sıralarsak şampiyonanın büyüklüğünü daha iyi anlayabiliriz.

9 Ekim Pazar: Kadınlar takım zamana karşı yarışı, Erkekler takım zamana karşı yarışı

10 Ekim Pazartesi: Gençler kategorisi, Kadınlar ferdi zamana karşı yarışı, Erkekler U-23 (23 yaş altı) ferdi zamana karşı yarışı

11 Ekim Salı: Gençler kategorisi, Erkekler ferdi zamana karşı yarışı, Elit Kadınlar ferdi zamana karşı yarışı

12 Ekim Çarşamba: Elit Erkekler ferdi zamana karşı yarışı

13 Ekim Perşembe: Erkekler U-23 (23 yaş altı) yarışı

(Geriye kalan yarışları da kapsayan yarış takvimine şuradan ulaşabilirsiniz.)

Doha’daki bu yarışlar, Ortadoğu’da ilk kez, Asya kıtasında da ikinci kez düzenleniyor olacak. 2009 yılından beri Dünya Turu yarışları sürecinde her sene Tour of Qatar düzenleniyor. Zaten belli bir tecrübeleri var. Katar’ın bu organizasyonlardaki bir numaralı yardımcısı Eddy Merckx. Kendisi tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük bisikletçisi. 3 Büyük Turu (Giro d’Italia, Tour de France ve Vuelta a España) toplamda 11 kez, 5 Anıtsal Yarışı 19 kez kazanmış, yaşayan efsane bir bisikletçi. Artık yarışmıyor fakat bisiklet dünyasında çok özel bir yere sahip ve Katar’a bu yarışların düzenlenmesinde yardımcı olan isimlerin başında geliyor.

Organizasyon için dünyaca ünlü bisikletçilerin Doha’ya gelecek oluşlarını ve Doha’nın tanıtımına katkılarını kısaca değerlendirebilir misin?

Dünya ölçeğine göre Katar çok ufak bir yer. Doğal, coğrafi, tarihi ve kültürel olarak da pek bir güzelliği, çekiciliği yok. Bence tek kayda değer özelliği bu ufacık ülkenin dünyadaki toplam doğal gaz rezervlerinin %30’una ve dünyadaki en yüksek kişi başına düşen gayri safi milli hasıla’ya sahip olması. Haliyle arkadaşların pek gelecek kaygıları yok. Ama insanoğlu işte, illa ki bir şeyler üretmesi, yapması, elde etmesi, kendini ifade etmesi lazım. Katar da ülke olarak kendine bu yolda sporu seçmiş. Her ne kadar Katarlıların kişisel anlamda pek bir şey yaptıklarını söyleyemesem de, ülke olarak kesinlikle çok güzel girişimleri var. İnsanın çalışarak, uğraşarak, kendi vücudunu geliştirmesi, onu daha yetkin kullanabilmesi muhteşem bir şey! Çok barışçıl, ulvi ve güzel bir aktivite.

UCI Road World Championship 2016 bu yıl Doha'da gerçekleştirilecek.UCI Road World Championship 2016 bu yıl Doha’da gerçekleştirilecek.

Son olarak biraz kendinden de bahsederek, bisiklet sporuna ilgi duyup bu spora başlamak isteyenlere neler söylemek istersin?

Ben ilk bisiklete başladığımda haftada bir gün, o da 12 km biniyordum. Zamanla kendimi geliştirdim, artık haftada 4-5 gün, 250 km biniyorum. 250 km, Katar’da bu sporla ilgilenen amatör bisikletçiler arasında gayet ortalama bir mesafe. Sadece bisiklete binerek değil, okuyup öğrenerek, araştırarak hem de daha fazla vakit ayırıp bundan zevk alarak bu sporu yapıyorum. Tabi ki de öncelikle bisiklete binmek gerekiyor ama beslenmene dikkat etmen lazım, uykuna dikkat etmen lazım, insan vücudu nasıl çalışıyor, enerjisini nasıl, nereden alıyor, bu enerjiyi nasıl harcıyor, bunları öğrenmek lazım. Zihinsel olarak güçlenmek lazım. Çünkü bisiklet bir dayanıklılık (endurance) sporu.  Sadece fiziksel gelişim bu sporda basarı için yeterli değil.

Sonuç olarak Katar’da yapılabilecek şeyler arasında fazla bir çeşitlilik yok. Bu şartlar altında bence yapılabilecek en güzel şey spor. Ben böyle bir yol seçtim ve seçimimden de çok memnunum, herkese de tavsiye ederim.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın