Doha-Katar'ın başkenti.
Doha-Katar'ın başkenti.
Doha-Katar’ın başkenti.

Beş yıldır bilfiil yaşamış ve halen yaşamakta olan birisi olarak Doha hakkında bir çift laf etme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum. Böylece hem Doha’ya gelmeye niyetlenip fikir almaya çalışanlara nacizane bir yol gösterme, yardımcı olma görevini de üstlenmiş olurum diye umuyorum.

Doha’nın Medeniyet (!) Testi

Filmi beş yıl geriye alarak benim geliş sebebimden başlayalım. Böylece hikayenin başı ile sonu arasındaki his farkını siz de yakalamış olursunuz. 2011 yılında Libya’daki iç savaştan zar zor Türkiye’ye geri dönen inşaat mühendisi kitlesinin bir üyesiyim. Türk Havayolları’nın operasyon müdürünün bizzat kendisinin uçurup, Türkleri tahliye etmek için Tripoli’ye getirdiği uçakla dönerken “bir daha yurtdışı falan yok otur oturduğun yerde,” demiştim kendi kendime. Yine ve yeniden bir arap ülkesine çalışmak için hatırı sayılır bir maaş ve olanakların önüme serilmesini bekliyordum. Bir kez daha içerisinde içecek bir damla su, yiyecek bir topkek bile olmayan bir havalimanında elli saat uçak bekleme düşüncesi pek keyifli gelmiyordu. Tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyordum. Libya dediğiniz akdenize muhteşem kumsalları olan yerde Mcdonald’s bile yoktu mesela. Bilmeyenler için o dönemki algım McDonald’s = Medeniyet‘ti. Mcdonald’s’ın girdiği yere medeniyet de girmiş demektir. Bu önermeyi sadece benim yaptığımı düşünmüyorum. Hak verecek bir sürü insan vardır. Bunu bir kenara yazın. İleride yurtdışına çalışmaya gidecek olursanız birincil kriterlerinizden birisi olduğunu göreceksiniz.

Türkiye’deki şartların pek de matah olmadığını anlamamla Libya sonrası alternatif yurtdışı olanaklarını tekrar değerlendirmeye başladım. Kısa süre içerisinde kendimi Katar’ın başkenti Doha’da göreceğimi anlayınca internette araştırmaya başladım. Evet Doha’da McDonald’s vardı. Hem de bir taneden fazlaydı. Bildiğin medeniyetin beşiğiydi yani. Aşağıdaki fotoğraf da ispatı.

Doha'da bir medeniyet göstergesi olarak McDonald's görmek mümkün.
Doha’da bir medeniyet göstergesi olarak McDonald’s görmek mümkün.

Doha en önemli kriterimi geçtiği için gözüm arkada kalmadan yola çıktım. Şehir merkezindeki Mushaireb semtinde iki odalı bir apartman dairesinde Doha macerama başladım.

Merhaba Doha!

En önemli gerçekle ilk anda yüzleşmeniz lazım. Ne kadar çabuk kabullenirseniz, o kadar acısız olur. Doha’nın yazları bayağı (!!!) sıcaktır. Bilmeyenler bilsinler çok geç olmadan. Bu cümleyi yazdığım şu saniyelerde dışarıda hissedilen sıcaklık 55 derece. Belge ile konuşuyorum, atıp tutmak yok:

Gördüğünüz gibi Doha'da hava bu aralar biraz sıcak.
Gördüğünüz gibi Doha’da hava bu aralar biraz sıcak.

Hep tekrarladığım bir söz vardır; Doha’da üç mevsim yaşanır. İlkbahar, yaz ve cehennem. Haziran, temmuz, özellikle ağustos ve eylül cehennem aylarıdır. Gündüzleri 40-45 derece arası sıcaklık ile yaşamak durumundasınızdır. Ekim, mayıs ve nisan ile kasım’ın yarısı yazdır. 30-40 arası takılır. Aralık, ocak ve şubat ise ilkbahardır. Akşamları üstünüze birşey almazsanız üşürsünüz. Beş yıl boyunca en düşük sıcaklık olarak 8 derece gördüm. O da bir kez. Bu bilgiler ışığında on iki ayın sekizinde yaşanabilir bir havası vardır Doha’nın. Dört ay ise dediğim gibi cehennemdir.

Doktor bu ne? #doha

A photo posted by @gurlo on

Havanın sıcak olmasının yanında bazı günler kum fırtınaları yüzünden göz gözü görmez. İnanılmaz bir deneyimdir. İleride ufuk çizgisinden toz bulutu şeklinde usul usul gelir, evin asla girilemez sanılan en ücra köşelerine kadar girer o kum taneleri. Bir keresinde beklenmedik anda vuran bir fırtına yüzünden yeni temizlettiğim evin her yeri kum olmuştu. Tozdan bahsetmiyoruz ahali. Bildiğin plajda eline alıp oynadığın, ayağını bastığın kum. Meğer pencerenin birini açık unutmuşum ve fırtına tam benim apartmanımın bulunduğu yerden geçmiş. Manzara dehşetti. Hatırlaması bile beni o güne götürdü. Ağzımda kum tadı vardı evde dolaşırken. İki gün geçmedi. Neyse.

Doha'da kum fırtınası varken bu tarz manzaralar hiç şaşırtıcı değil.
Doha’da kum fırtınası varken bu tarz manzaralar hiç şaşırtıcı değil.

Hava durumu böyle Doha’da. Peki durum buysa nasıl yaşıyor o kadar insan, değil mi? Klima arkadaşlar. Yüzyılın icadı. Cep telefonu, araba ya da atom bombası değil. Yüzyılın icadı klimadır. Size bunu söyletebilecek bir yer Doha. O 50 dereceden 16 dereceye fikslenmiş klimaların buzhaneye çevirdiği kapalı alana girince iliklerinize kadar donuyorsunuz ya, ilk iki saniye klimanın yüzyılın icadı olduğunu söylüyorsunuz. Sonra mı? Zaten sıcaktan sırılsıklam olmuş bir şekilde klimanın altına girip 10 saniye kalan herkes gibi şifayı kapıyorsunuz. Doha’ya yeni gelen herkesin mutlaka yaşayacağı bir deneyim de klimadan hasta olmaktır. Katar’da tüm kapalı mekanlar 16 dereceye ayarlı klimalarla dolu. Alışveriş merkezi, devlet dairesi, banka, ofis her yerde durum böyle. O yüzden nereye gidersem gideyim yanımda mutlaka bir hırka taşıyorum. Herkese de hazırlıklı olmalarını tavsiye ediyorum. Dışarısı bu kadar sıcakken bir hafta hasta yatmak istemezsiniz sanırım.

#doha some kind of an utopia #westbay #sheratonpark #night

A photo posted by @gurlo on

Bekar, para biriktirme hevesi ile dolup taşan genç bireyler için Doha biçilmiş kaftandır. İşten eve, evden işe geçen günlerde kendinize ayırdığınız kısa vakitlerde o kazandığınız parayı harcamanız gerizekalı değilseniz mümkün değildir. Son dönemde sayıları artan alışveriş merkezleri vakit geçirmek için en çok tercih edilen mekanlardır. Bilinen hemen hemen bütün giyim-kuşam, yiyecek-içecek, alet-edevat ve teknolojik zamazingo markalarının bu alışveriş merkezlerinde mağazaları vardır. O açıdan Doha’da istediğiniz birşeyi bulamamanız küçük bir ihtimal. Efendime söyleyeyim, kitap-cd-müzik-oyun-teknoloji için Virgin Megastore iyi bir tercihtir mesela. Giyim kuşam için Marks and Spencer, H&M, Pull & Bear, Mango, Zara vb. tüm mağazalar Doha’daki alışveriş merkezlerinde yer alırlar. Ayrıca beş yıldızlı otellerin pub, club ve disco’ları da strest atmak birkaç kadeh birşey içmek için idealdir. Haftanın yorgunluğunu atmak için keyifli tercihlerdir. Efendim? Alkol yasak mı sanıyordunuz? Değil arkadaşlar. Beş yıldızlı otellerin içerisinde ve evinizde ne halt ederseniz edebiliyorsunuz. Ne zaman ki evinizden ya da otelden çıktınız topluma karıştınız, hele bir içkili yakalanın o zaman sizi Katar’ın öteki yüzü ile tanıştırırlar . Otelde içki içebilmek için bir şart yok. Sadece içki içilen mekana girerken kimlik kartınızı ya da pasaportunuzu girişte göstermeniz gerekiyor. Kaydınızı alıyorlar. Fişleme demek istemiyorum, kayıt işlemi diyelim daha hoş duruyor. Evinizde içki içmek için şirketinizden bir izin belgesi almalı ve ülkedeki tek yasal içki dükkanı olan QDC‘ye gitmeniz gerekiyor. Aldıklarınızı evinizde zulalayıp afiyetle içebilirsiniz.

İtalyan konseptli Villagio Mall, ülkenin en çok tercih edilen alışveriş merkezidir. Onun dışında artık eskimiş olan City Center, Landmark, Ezdan Mall, Gate Mall ve Gulf Mall en bilinen alışveriş merkezleridir. Yakın zamanda açılması planlanan Twar Mall, Festival City Mall, Mall of Qatar ve AlHazm gibi alışveriş merkezleri ile bu sektörün pike ulaşacağını söyleyebiliriz. Katar piyasasına girmemiş bazı ünlü firmalar da bu yeni alışveriş merkezleri ile piyasaya giriş yapacaklar. Dediğim gibi Katar alışveriş açısından size sıkıntı yaşatmayacaktır. IKEA‘mız bile var, a dostlar!

Villagio italyan konsepti ve Venedik çakması kanalları ile Doha'nın en tercih edilen alışveriş merkezidir.
Villagio italyan konsepti ve Venedik çakması kanalları ile Doha’nın en tercih edilen alışveriş merkezidir.

Katar teoride şeriatla yönetilir. Pratikte ise şeriata getirilen liberal bir bakış vardır. Örneğin, idam kararı en son on üç sene önce verilmiştir. Kanunda yer alır ama uygulanmaz. Trafik kuralları sıkıdır. Kırmızıda geçen 12000 riyal yani yaklaşık 3500 Amerikan Doları cezayı o ana ait yakışıklı bir fotoğrafı kendisine gösterilirken öder. Kamuya açık çoğu yerde kimse kimseye karışmaz. Abartı, rahatsız edici bir çıplaklık ya da saçmalık ile sokakta dolaşmadığınız sürece size kimse müdahale etmez. Türkiye’de nasıl bir hayat yaşıyorsanız, Katar’da kendinizi birçok açıdan benzer ve hatta daha özgür ve güvende hissedersiniz.

Güvenlik… Katar’ın belki de Türkiye’den ayrılan en özel yanı kendini güvende hissetme duygusudur. Katar ortadoğunun göbeğinde olmasına rağmen dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir. Bunun nedeni de nüfusunun %80’lik kısmının sadece ekmek parasını kazanmak için Katar’da olması ve en ufak sorun çıkaranın anında ülkeden şutingen edilmesidir.

Güvenlik konusunu örneklemek gerekirse; bir arkadaşım laptopunu Starbucks’ın bahçesindeki masanın üzerinde unuttuğunu anladığında olayın üzerinden dört saat geçmişti. Apar topar mekana geri döndüğünde bıraktığı yerde laptopu duruyordu. Ne Türkiye’de ne de Dubai’de bunun olması mümkündür. Doha’da insanlar arabalarını kapısı kilitli olmadan çalışır vaziyette süpermarket otoparkında bırakıp gidebilirler. Adam alışverişi bittikten sonra arabasında pişmek istemediği ve kimsenin arabayı çalmaya kalkışmayacağını bildiği için güven içinde arabasını çalışır bırakır.

Katar’ın nüfusu açıklanan son rakamlara göre yaklaşık 2.4 milyondur. Bunun taş çatlasın 350 bin kadarı Katarlı‘dır. Geriye kalan kısım ekmeğini kazanmak için bu ülkeye gelmiş expat’lardır. Yani bizim tabirimizle gurbetçilerdir. Büyük kısmı mavi yaka iş gücüne dahil kişilerdir. Nepal, Hindistan, Filipinlerden gelen göçmenler mavi yaka iş gücünde ve hizmet sektöründe başı çekmektedir. İngilizlerin Katar üzerinde büyük bir gücü vardır. Büyük şirketlerin önemli pozisyonları ya Katarlı birisi tarafından ya da İngiliz bir kodaman tarafından tutulmuştur. İngilizlerin Business konusundaki yatkınlıklarını tuttukları pozisyonlardan gözlemleyebilirsiniz.

Ülkede bu kadar fazla mavi yaka olunca kontrol etmesi de zor oluyor elbette. Katar’ın insan hakları konusunda sınıfta kaldığını söyleyen makalelerden birine internette denk gelmişsinizdir. Batı bu tarz haberleri arada sırada pompalamayı sever. Tabi işin gerçek yüzünü saklamaya gerek yok. Mavi yakaya mensup ağırlığı güney doğu asya ülkelerinden gelmiş çalışanlar büyük işçi kamplarında pek de ferah sayılmayacak koşullarda yaşarlar. İçeri girmek dahi istemeyeceğiniz kamplar da vardır. Son dönemde gerek FIFA’dan gerekse de dünya genelindeki tepkilerden kamplarda ciddi iyileştirmeler yapıldığını söyleyebilirim. Bu tarz sıkıntılar maalesef ortadoğunun bir gerçeği. Sırf Katar’a mal etmek doğru değil. Peki size daha üzücü birşey söyleyeyim mi? Bu kampların bir çok işçinin kendi ülkesindeki evinden daha konforlu olduğunu biliyor musunuz? Katar’a insan gücü sağlayan acentalardan birinden adam istediğimde en çok adam getirdiği Nepal’deki şehre kaplanların saldırdığını o yüzden adam getiremediğini söyledi. Şehre kaplanlar saldırmış adam gelemiyor, siz neden bahsediyorsunuz? Katar cennet bu insanlar için. Yine de o sıcakta siz klimalı arabanızda giderken yanınıza işçi taşıyan ve içinde küçük vantilatörler dönen bir otobüs gördüğünüzde içiniz cız ediyor.

Benzer bir örnek de Filipinliler için verilebilir. Bu güler yüzlü ve hayattan keyif alan çekik gözlü kardeşlerimiz Manila’da bir evde on beş kişi yaşamak zorundayken burada bir evde dört kişi kalıp altlarına Türkiye’de görsek salyalarımızı akıta akıta bakakaldığımız arabaları çekebiliyorlar. Katar’ın bir diğer yüzüne doğru yol alıyoruz. Gelir-gider dengesi…

Maaş Skalası ve Gelir Gider Dengesi

Saklamanın lüzumu yok. Doha’da yaşarken Türkiye’de kazandığınızdan çok daha iyi paralar kazanacaksınız. Yalnız değişmeyen tek şey konaklama, yemek ve diğer giderlere harcayacağınız paranızın maaşınıza göre yüzdesidir. Doha’da ev kirası için maaş skalanıza göre gelirinizin %40’ını ayırmanız gerekiyor. “Oturulabilir” tek odalı bir evin kirası yaklaşık 6500 Qatar Riyali’dir. 5000 TL olarak çevirebilirsiniz. Demekki bir kişinin burada en az 10,000 TL (15,000 Riyal) para alması gerekiyor ki o “oturulabilir” evde yalnız başına kalabilsin. Tabi ev arkadaşı bulmak, evi paylaşmak vb. seçenekler ile daha uygun bütçeli güzel yerler bulabilirsiniz. Bir grup arkadaş Kempinski Hotel’de oda tuttu mesela. Dört kişi 6000 riyal veriyorlar adam başı. Kempinski diyorum alooo? Yiyecek, içecek ve eğlence gibi konulardan dolayı da maaşınızın %20’sini yok sayın. Odur şudur budur derken sizin cebinizde maaşınızın %20’si gibi bir paranın kalmasını sağlayabilirsiniz. 15000 Riyal alsak 3000 Riyal yani yaklaşık 2000TL aylık net birikim yapabilirsiniz demektir. Geliriniz daha iyiyse ve daha aza tamah edebilecek birisiyseniz az harcarsınız ve birikiminiz de buna göre değişebilir.

Aileniz ile Doha’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız okul konusu buradaki en büyük baş ağrılarından birisidir. Başarılı İngiliz ve Amerikan okulları vardır. Çocuğunuz daha yeni yürümeyi başarmışken aksanlı İngilizce konuşmayı öğrenir. Fiyatlar ise ateş pahasıdır. Gelirinizin iyi olması ya da okul harcamalarını şirkete kitlemeniz gerekmektedir. Herşeye rağmen çocuğunuzun aldığı eğitimi görünce “biz Türkiye’de çocukların beyinlerini saçmalıkla dolduruyormuşuz ya” diye düşünmeye başlamanız işten bile değil. Eklemek gerekir ki Büyükelçiliğin ve TAV İnşaat’ın emekleriyle bir Türk okulumuz bu yıl ilk öğrencilerine merhaba diyerek eğitim ve öğretim hayatına başlayacak. Facebook sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Atlamadan Katar ile ilgili şu önemli detayları madde madde sıralamak istiyorum:

 • Katar’da cuma ve cumartesi devlet daireleri ve bankalar için haftasonu tatilidir. Haftanın resmi ilk günü pazardır. Özel sektörün büyük bölümü ise sadece cuma tatil yapar.
 • Cuma namazı önemlidir. Cuma namazı sırasında bütün dükkanlar, mağazalar iki saatliğine kapanır. Namaz sonrası tekrar açılır.
 • Katar’da resmi dil Arapçadır ama gerçekte herkes birbiri ile İngilizce konuşur. İngilizceniz yoksa burada yaşamanız çok zordur.
 • Türk ehliyetinizi sadece bir göz muayenesi sonrası 30 dakika içerisinde Katar ehliyetine çevirebilirsiniz.
 • Katar’a vize yoktur. Bir pasaport bir de uçak bileti ile buraya gelebilirsiniz.
 • Türk Hava Yolları, Qatar Airways, Pegasus ve son dönemde aktif olan Atlas, Katar-Türkiye (şimdilik sadece İstanbul ve Ankara’ya) arasında direkt uçuşlara sahiptir.
 • Türklere karşı Katar’da olumlu bir yaklaşım vardır.
 • Arap mutfağı Türk mutfağına benzer. Yine de o bizim akdeniz tatlarımızı (zeytinyağlılar gibi), hamur işi lezzetlerimizi ve yöresel tatlarımızı bulmak hiç kolay değildir. Arapça konuşabilen Hatay’lı Türklerin açtığı kebapçılarda lezzetli kebaplar yiyebilirsiniz. Son dönemde açılmaya başlayan başarılı Türk lokantaları ile Türk mutfağının farklı tatlarına erişme şansınız Doha’da artık mevcuttur.
 • Türk mutfağı dışında tüm dünya mutfaklarının sayısız örneğine Doha’da ulaşabilirsiniz. Fast-food, Çin, Japon, İtalyan, İspanyol, Lübnan, Hint yemeklerini deneyebilirsiniz.
 • Türk ürünlerine Katar’da ulaşabilirsiniz. Mesela benim zulada bir kutu Ülker Çikolatalı Gofret, buzdolabında Yörsan Dil Peyniri ve Tat Salça var.
 • Yemek konusunda en büyük sıkıntıyı yoğurt konusunda yaşarsınız. Bizim en dandik yoğurtlarımız bile buradaki yoğurtlardan iyidir.

Yavaş yavaş toparlamaya çalışacağım. Doha gayet yaşanılası bir yerdir. Buradan ayrılıp, sonrasında pişman olup geri dönmek isteyenlerin hikayelerini çok duyarsınız. Ben bunca zamandır iyisiyle kötüsüyle burada olmaktan memnunum. Benzer şeyleri çoğu kişiden duyuyorum. Elbette memnun kalmayıp dönen çok insan da oldu. İstanbul’un cıvıl cıvıllığını, renklerini arıyorsanız çok yanlış yere gelmişsiniz demektir. Burada yapabileceklerinizin seçeneği Türkiye ile kıyaslandığında azdır. Kendinizi işinize verir, para biriktirmeye bakar ve tecrübe kazanmaya çalışırsanız Doha da size istediğinizi verecektir.

Atladığım, eksik kaldığım bir nokta varsa tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Sorularınız varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Esenlikle…

43 YORUMLAR

 1. Ufuk bey hala doha damisiniz?internette yazildigi gibi doktor maaslari 10000 dolar dan mi basliyor.Tanidik doktor arkadasiniz var mi?bilginiz varsa aydinlatirsaniz sevinirim.

 2. Ufuk Bey Merhabalar , Şuan suudi arabistanda çalışmaktayım. Önümüzdeki ay doğuş inşaat ta çalışmak üzere doha’ya geliyorum. Eşimle beraber geleceğim. Şirket aile compound’larında kalacağımızı söyledi. Compound’ların durumu nasıldır orda ? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Şehmuz Bey, hayırlı olsun öncelikle. Doğuş’un aile kampının konumu şöyle: https://goo.gl/maps/1v3Eu2KUEXL2
   Kampı Doğuş’tan önce Baytur kullanıyordu. Katar’da yaşayan Türklerin çoğunun yolunun geçtiği, bildiği ve beğendiği, yeşillikler içerisinde, spor salonu olan, kendi yemekhanesi, futbol sahası, tenis ve basketbol kortları olan bir kamptır. En büyük sıkıntısı şehir merkezine olan uzaklığıdır. Şehir merkezine (Doha) ulaşabilmek için en az 30-40 dakikalık bir yol katetmek gerekir. Kamp, yeni yapılan ve Katar’ın en büyük alışveriş merkezi olan Mall of Qatar’a çok yakındır. Eşinizin bir süre sonra kampta sıkılma durumları oluşabilir. Buna hazırlıklı olun. Alışma döneminin ardından şirketten, kamptan ve genel olarak Katar’dan memnun kalırsanız, şirketle kounuşup şehir merkezinde bir ev tutmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Olumlu görüş bildirip size ev yardımı yapacaklarını düşünüyorum. Bu konuyu Doğuş ile Katar’a gelmeden de görüşebilir ve imkanları öğrenebilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 3. Ufuk Bey son bir sorum olacak. Katar’a geldiğimde araç satın almak istiyorum fakat yazılarınızda gördüğüm araç kiralamak daha mantıklı yazıyordu. Araç kira fiyatlarına baktığımda 5 aylık araç kirası nerdeyse bir araç fiyatına denk geliyor. Araç satın aldığımızda tekrar satmak istediğimizde satışı zor mu olur ?

  • Şehmus Bey,

   İkinci el piyasası oldukça aktiftir. Eğer piyasası olan bir araç satın alırsanız satışı kolay olacaktır. Ben Katar’a yeni gelecek kişilere ilk bir kaç ay içerisinde araç satın almamalarını öneriyorum. Düzeninizi kurup, ileriye dönük Katar’da kalıp kalmayacağınıza karar verdikten sonra araç satın almanız daha mantıklı olacaktır.

   İlk aşamada şirketten araç temin etmesini talep edebilirsiniz. Ya da kiralık araç ile hem kaza sıkıntısı yaşamadan trafiği tanıyabilir, hem de nasıl bir araç satın almak istediğini görebilirsiniz.

 4. Merhaba ufuk bey ben 20 yasinda bir turk genciyim yurt disinda yasayip tecrube ve para biriktirmek istiyorum ve bunun icin en ideal ulke katari tespit ettim suan uludag universitesinde emlak ve emlak yonetimi okumaktayim universitem bittiginde katara gitmeyi istiyorum , sorum ise katarda is bulmak zormu ve bu konuda yardimci olabilecek internet sitesi vb seyler varmidir ? maaslar ortalama ne kadar en ufak bir insaat iscisi ne kadar kazanir ? Son olarak ise dil konusu beni dusunduruyor arapcami ingilizcemi daha cok lazim olur bana orada ona gore simdiden dil calismayi dusunuyorum

  • Merhaba Fatih Bey, öncelikle hakkınızda hayırlısının olmasını dilerim. Katar’da yaygın olarak kullanılan üç tane kariyer sitesi var:

   http://www.monstergulf.com
   http://www.gulftalent.com
   http://www.bayt.com

   Bu üç adres de ilk başlangıç için doğru kaynaklardır. Linkedin de iş ilanı takip etmeniz açısından faydalı bir servistir. Katar’da alacağınız maaş iş tecrübenize ve vatandaşı olduğunuz ülkeye göre değişkenlik gösterir. Türkiye’den tek başınıza Katar’a gelip işçi olarak çalışamazsınız.

   Katar’da resmi dil Arapça’dır ama İngilizce en yoğun kullanılan dildir. Tek kelime Arapça konuşmadan sadece İngilizce ile Katar’da uzun yıllar yaşayabilirsiniz.

   Umarım sorularınıza cevap verebilmişimdir.

   Esenlikle,

 5. Ufuk Bey merhaba, öncelikle bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Şu an Almanya’da mimarlık yüksek lisansı yapıyorum. Bitirdiğimde seçeneklerimden birisi Katar’da çalışıp para biriktirmek. İnşaat sektöründe & genel olarak günlük yaşamda kadınlara karşı tutum nasıl? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Esra Hanım, nazik sözleriniz için teşekkür ederim.

   Katar’da hiç bir sorunla karşılaşmadan yaşayabilirsiniz. Türkiye’den çok daha huzurlu ve güvenli bir hayatınız olacağını da söyleyebilirim.

   İnşaat sektöründe yer alan bir çok şirkette bayan çalışanlar aktif olarak görev alıyorlar. Benim çalışmakta olduğum şirkette de gerek Türk, gerek Yunanlı, gerek İngiliz, gerek Filipinli, gerekse de Hintli bayan çalışanlar mevcut.
   Ülke genelinde de kadınlara karşı bir pozitif ayrımcılık var. Katar’a dışarıdan bakınca “Ben burada kadın başıma nasıl yaşarım?” diye düşünebilirsiniz ama işin aslı kesinlikle öyle değil.

   http://www.dohanews.co http://www.qatarliving.com gibi sitelerden de Katar’da yaşam hakkında bilgiler alabilirsiniz.

   Ben fırsat bulursanız, Katar’a bir şans vermenizi öneririm. Yine de Almanya sonrası, yaşam tarzınıza bağlı olarak Doha’da sıkılma durumunuz olabilir. Bu açıdan Dubai daha doğru bir seçenek olacaktır. Malum, orada hayat daha rahat ve imkanlar daha geniş. Dubai’deki çeşitliliğin para biriktirme şansınıza zarar vereceğini de hesaba katmak gerekiyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Spesifik sorularınız varsa elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

 6. Merhaba Ufuk Bey,

  Hazırlamış olduğunuz aydınlatı bloğunuz için çok teşekkür ederim.

  Benim size sormak istediğim bir kaç sorum vardı;

  Doha’dan bir firma ile bir iş görüşmesi yaptım ve bir hafta içinde ikinci bir görüşme yapacağım. 28-30.00 Katar Riyali arası bir teklif var ama henüz tam netleşmedi.

  Net karar verebilirsem ve onlarda olumlu değerlendirme yaparlarsa önce ben gideceğim, belli bir süre sonra da eşimi ve oğlumu da yanıma aldırmak istiyorum.

  Eşim ev hanımı ve ingilizcesi pek yok, oğlum da seneye anaokula başlayacak yaşta olacak. Üç kişilik bir aile olarak Doha’da yaşayacağız ve oğlum okula gidecek.

  Genel yaşam masrafları bir aile olarak ayrıca çocuğun okul giderlerini düşününce sizce verilen bu teklif üzerinden Doha’ya gitmek mantıklı olur mu? Ben iyi bir birikim yapamayacaksam gitmek istemiyorum ama azami çocuklu üç kişilik bir ailenin masrafı nasıl olur onu da bilemiyorum.

  Türkiye’de ki şartlarım orta halli, kazancık Doha’daki teklifle kıyaslanamaz. Sizin yorumlarınız karar vermemde çok etkili olacaktır.

  Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum Ufuk Bey.

  Saygılarımla.

  • Merhaba Ali Bey,

   Teşekkür ederim nazik mesajınız için. Elimden geldiğince size yardımcı olmak isterim. Öncelikle iş görüşmenizin sizin açınızdan hayırlı şekilde neticelenmesini umarım. Belirtmiş olduğunuz 28,000QR-30,000QR toplam paketin içerisinde nelerin dahil olduğunu belirtirseniz daha doğru bir değerlendirme yapabiliriz. Ben mesajınızdan anladığım kadarıyla yaptığım kabuller çerçevesinde düşüncelerimi paylaşayım sizinle:

   Katar’da en büyük iki gideriniz ev kirası ve okul masrafı olacaktır. Görüştüğünüz şirket size ev ayarlıyorsa (Tekfen ve Doğuş’un aile kampları var mesela), bu üzerinizden büyük bir mali yükün kalkması anlamına gelir ki, bu durumda 30,000QR paketi gayet makul bir teklif olacaktır. Çocuğunuzun okul masrafı için aylık en az 3,000QR-4,000QR gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekecek. Okullar ve ücretleri hakkında daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.expatwoman.com/qatar/monthly_qatar_guide_school_fees_6129.aspx Şirketinizin belirli okullarla anlaşması da olabilir. Bu durumda özel indirimler alabilirsiniz. Katar’da bir Türk Okulu olduğunu da hatırlatmak isterim. Ona da bir göz atabilirsiniz.

   Eğer şirketiniz ev konusunda yardımcı olmuyorsa, Katar’da eşinizin ve sizin rahat edeceğiniz bir ev için aylık 10,000QR kira öngörebilirsiniz. http://www.propertyfinder.qa adresinden ev seçeneklerini ve kiraları inceleyebilirsiniz.

   Katar’da birinci dil ingilizcedir. Eşinizin ingilizce bilmiyor oluşu ilk başlardaki alışma döneminde sıkıntı yaratabilir. Benim tavsiyem Katar’a gelmeden önce hızlandırılmış bir kursa yazılması ve en azından derdini anlatabilecek bir noktaya gelmesidir. Aksi durumda, Katar’da çok çabuk sıkılacaktır.

   10,000 kira, 5,000 genel harcamalar, 2,000 ulaşım, 4,000 de çocuğunuz için harcadığınızı farz etsek, belirttiğiniz rakam üzerinden en az 5,000QR gibi bir miktar her ay biriktirebilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi bu miktar sizin kemerlerinizi biraz sıkmanız ile ciddi şekilde artabilir. Ulaşım konusunda şirketten size araç sağlamasını isteyebilirsiniz. En azından o maliyetten kurtulmuş olursunuz. İlk aşamada biraz daha uygun fiyatlı bir ev de bakabilirsiniz. Bu da bir tercih olabilir. Tüm aile bireyleri için özel sağlık sigortası, yılda iki adet tüm aile bireyleri için gidiş dönüş uçak bileti gibi detayları mutlaka konuşun. Bunlar olmazsa olmazlar.

   Toparlarsam; üstte belirttiğim koşullar çerçevesinde, 30,000QR size para biriktirme imkanı sağlayacak bir ücrettir. Eğer bazı maliyetleri şirkete yükleyebilirseniz, daha fazla para biriktirme fırsatınız olacaktır. İlk sizin gelip ortamı görmeniz, koşullar aklınıza yatarsa ailenizi Katar’a getirmeniz çok doğru bir yaklaşım olacaktır.

   Umarım bir nebze de olsa kafanızdaki resmin netleşmesine katkı sağlamış olabilmişimdir. Başka sorunuz varsa, çekinmeden sorabilirsiniz. İyi akşamlar, güzel günler dilerim.

   • Merhaba Ufuk Bey,

    Verdiğiniz bilgiler alacağım kararda çok etkili olacak. Ekstra maliyetler yükleyebilirsem şirkete sanırım olumlu bir karar vereceğim gitme yönünde.

    Yakın zamanda durumum netleşmiş olacaktır, sizi de süreç hakkında bilgilendireceğim.

    Umarım güzel bir anlaşma yapabilirim.

    Detaylı dönüşünüz için çok teşekkür ederim Ufuk Bey.

    Saygılarımla.

    • Günaydın Ali Bey,

     Ben genelde insanlara Katar’a bir şans vermeleri gerektiği şeklinde, olumlu yönde görüş bildiriyorum. Elbette beklentiler gerçekler ile ters düşebilir. Hayatın içinde var bu maalesef. Umarım alacağınız karar sizin ve aileniz için hayırlara vesile olur.

     Bildirimlerinizi bekliyor olacağım.

     Sağlıcakla kalın, Ufuk

 7. Merhaba uçuş personeli olarak gelmeyi düşünüyorum ama aklıma takılan bazı noktalar var. Havayolu şirketi maaş olarak 7600 QAR öneriyor ilk 2 yıl için. Sağlık sigortası, mobilyalı konaklama, işe gidiş gelişi kendileri sağlıyor. Telefon hariç elektrik, su vs. faturalarını da şirket ödeyecekmiş. Yıllık izin 30 gün, ayda en az 8 gün off. Ben bu maaşla ayda 4500-5000 QAR birikim yapabilir miyim acaba ne dersiniz?

  • Merhabalar, mesajınız için teşekkürler.

   Bildiğim kadarıyla cevap vereyim size; Katar Havayolları katı kuralları olan bir kuruluş, öncelikle onu bilmeniz gerekiyor. Disiplinli bir çalışma düzenleri vardır. Bununla birlikte, çalışanlarını Doha’da son derece merkezi ve kaliteli evlerde konaklatırlar, iş-ev arası ulaşımı sağlarlar. Herkes imrenir Qatar Airways’in evlerine. O açıdan içiniz rahat olsun. Size önerdikleri maaş benim bildiğim maaş skalasının biraz altında. Ben 10,000 QAR civarı veriyorlar diye biliyordum. Belki bu rakama iki yıl sonra çıkacak olabilirsiniz. Bu sektöre çok yakın olmadığım için yanlış bilgi vermiş olmak da istemem. Maaş düşük gibi gözükse de kendi cebinizden çıkacak masraflar çok az olacağı için ben ayda 4000-4500 QAR gibi bir rakamı biriktirebileceğinizi düşünüyorum. İlk aylarda alışma döneminde biraz daha fazla para harcayabilirsiniz ama 6 aydan sonra para biriktirme hedefi ile hareket ederseniz, istediğiniz birikimi elde edebilirsiniz.

   • Ben şirkete henüz başvuruda bulunmadım oradaki yaşam koşulları hakkında fikrim olmadığından biraz temkinli yaklaşıyorum. Şu an Doha hakkında bilgi topluyorum. Yukarıda yazdığım miktarlar eski bir blogdan ve ek primler (dış ülke harcırahları, uçuş primleri vs.) eklendiğinde dediğiniz miktara çıkıyor. Cevap için teşekkürler.

    • Anladım. Umarım sizin için en doğru tercihi yaparsınız ve beklentileriniz karşılanır. Yardımcı olabileceğim başka bir şey varsa lütfen çekinmeyin. Güzel bir gün geçirmenizi dilerim.

 8. Ufuk bey selamlar,

  Ben Doha`da Dogus insaatta 15 ay kadar bir sure calistim. Bazi aksakliklardan dolayi kendi istegimle ayrildim. Ancak ben Doha`yi sevdim. Burada bilgi arayan arkadaslara oneririm. Ufuk bey cok kapsamli bilgiler vermis. Uzun zamandir tekrar donmek istiyorum. Oradaki insaat sirketleriyle (yerli, yabanci) bir baglantiniz var mi ? Varsa yardimci olabilirseniz sevinirim.

  Iyi gunler dilerim.

  • Merhaba Onur Bey,

   Mesajınız için teşekkür ederim. Doha hakkında yazılması gereken daha çok şey var. Vakit buldukça onları da yayımlamaya çalışacağım. Doğuş, maalesef ki çalışan sirkülasyonunun yüksek ve şartların ağır olduğu bir şirket. 15 ay orada devam etmiş olmanız önemli. Tebrik ederim.

   Doğrudan ilişki içinde olduğum bir kaç firma var. Benim size önerim Linkedin, bayt.com, gulftalent.com ve monstergulf.com siteleri üzerinden iş arayışına yönelmeniz. Bunun dışında, arzu ederseniz öz geçmişinizi bana gönderebilirsiniz, ben de ilgili şirketlerdeki arkadaşlara iletirim.

   Güzel bir gün geçirmenizi dilerim.

 9. Merhaba Ufuk Abi ben 20 Yaşında bir gencim hayırlısıyla bir gelecek kurmak için para biriktirmem gerekiyor Türkiyede bu bir hayli zor sizce Dohada nasıl bir iş le başlayabilirim önerebileceğiniz şeyler nelerdir Arapça biliyorum ingilizcede öğrenme aşamasındayım

 10. Merhaba, Yarın Akşam katar’a geleceğim. Ülkeye alkol sokmak yasak mıdır halen? valizim xray den geçiriliyor mu? yoksa rahat çıkış yapabiliyormuyum? İstanbul duty free den alıp getireceğim. katar da baktım, aynı dubai tarifesi örn: 1 bira 40-50 TL Civarında.. bu nedir arkadaş? son olarak da en kötü ihtimalle katar içindeki alkol satış yerinden alkol almak için yardımcı olacak bir tanıdığınız var mı? içmeden duramam :))

  • Merhaba, gecikmiş cevap için kusura bakmayın. Evet yasak halen geçerli. Doha’ya indiğinizde içkilere el koyulacak. Paranızı çöpe atmama adına, içki getirmemenizi tavsiye ediyorum. :)

   Katar’da içki içmek lüks otellerin hemen hepsinde serbest. İçkisiz kalma gibi bir durum olmaz. Ama “Dry season” Ramazan ile birlikte başlıyor. İçki satımı ve içimi tüm Ramazan boyunca yasak. Qatar Distribution Center’dan (Katar’ın tekel dükkanı diyebiliriz) içki alımı konusunda maalesef yardımcı olamayacağım. Katar’da yaşayan Türklerin kurduğu Facebook gruplarının üyeleri ile temasa geçip size yardımcı olacak birisini bulmaya çalışabilirsiniz. :)

 11. Merhaba, Cevabınız için teşekkürler :) birkaç saat önce giriş yaptım katar’a, evladıma el koydular (1 litre yeni rakı) :) fakat bir belge verdiler, çıkışta tekrar kavuşacaksın dediler. en azından bu bile sevindirici..

 12. Ufuk bey bizi bilgilendirdiginiz için çok teşekür ederim bir sorum var ben türk vatandaşıyım hanımim suriye vatandaşıdir kendisi ıngilizce öğretmeni dir benimde meslek lahmacuncuyum ikimizede iş imkanı olurmu.saygilarimla

  • Merhaba Ali Bey, rica ederim. Elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Umarım bir faydam oluyordur.

   Katar’da en rahat iş bulacak sektörlerden ikisidir gıda ve eğitim. Çok sayıda Türk lokantasının (ve diğerlerinin) mutfaklarında tecrübeli usta eksikliği çektiğini çok rahat gözlemleyebiliyoruz. Arapça konuşabilen ingilizce öğretmeni de el üstünde tutulur diye düşünüyorum.

   Selamlar,

 13. Merhaba Ufuk Bey.
  Oncelikle bilgilendirici yaziniz icin tesekkur ederim. Nasip olursa temmuz basi katara yerlesecegim. Yabanci bi sirketle anlastim. Muhtemelen kamplarda kalacagim… benim ogrenmek istedigim konu giyimle ilgili olacak. Inanilmaz sicak bir yerde beyaz yakali kilik kiyafetle ilgili nasil bi tutum saglamali :) neler goze batar neler batmaz hem ortam hem isverenlerin gozunde.

  • Merhaba Semih Bey, yeni işinizi tebrik eder, size başarı getirmesini temenni ederim. Giyim konusunda gittiğiniz şirketin standart prosedürlerini sormanızı önereceğim. Genellikle kot üzerine uzun kollu açık renk gömlek inşaat şirketlerinde en çok tercih edilen ofis çalışanı giyim şekli. Saha ziyaretlerinin yoğun olacağı günler polo yaka kısa kollu t-shirt’ler de tercih ediliyor. Belirttiğim gibi, şirketten şirkete sektörden sektöre değişiklik gösteren bir konu.

 14. Ufuk bey sizin gibi türk vatandaşları azdır bu dünyada işinizi birakmişsiniz bize yardımcı olmak için çalışıyorsunuz bilgileriniz çok yardımcı oldu bize.önceki mesajim da bildirdigim gibi eşim suriyeli ben ise türk vatandaşıyım katara nasıl yerleşebiliriz nasıl istek alırız.

  • Ali Bey,

   Elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu blog’u da cebimden para ve vakit harcayarak yapıyorum. Maddi bir kazancım yok. Öyle bir beklentim de yok. İnsanların mutlu olması, onlardan olumlu geri dönüşler almak bana yetiyor. :)

   Suriye vatandaşları için durumu bilmiyorum ama siz buraya turist vizesi ile gelip iş araştırabilirsiniz. Türk vatandaşlarına turist vizesi 30 güne kadar konaklama fırsatı sunuyor. O 30 gün içerisinde muhakkak iş görüşmeleriniz olur. Uygun bir şey yakalarsanız da Türkiye’ye döner, çalışma vizeniz çıkınca da Doha’ya gelir, işe başlarsınız. Eşinizin Doha’daki okulları araştırıp başvuru yapması ilk adım olarak doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın