Netflix’in dizi piyasasına farklı bir soluk getirdiği bir gerçek. House of Cards, Daredevil ve Narcos gibi daha nice başarılı seri Netflix projesi olarak hayat buldular. Netflix, yakaladığı başarıyı farklı yapımlar üreterek devam ettirme hedefinde. Son bombası ise 80’ler doğaüstü/fantastik filmlerine ve özellikle de Stephen King romanlarına selam çaktığı Stranger Things.

Stranger Things ayesinde Winona Ryder'ı uzun bir aradan sonra izleme fırsatımız oldu.
Stranger Things ayesinde Winona Ryder’ı uzun bir aradan sonra izleme fırsatımız oldu.

Stranger Things, 1983 yılının 6 Kasım günü Indiana şehrinde kaybolan bir çocuk ve ortaya çıkan garip olayları konu alan bir gerilim bilimkurgu draması. Dizinin her sahnesine nüfuz etmiş müthiş bir 80’ler tadı var Stranger Things’te. Bunu daha dizinin intro’sunda hissetmeye başlıyorsunuz.

Oyuncu kadrosu hem tanıdık hem de yeni yüzleri bizle buluşturuyor. Winona Ryder (müthiş oynuyor hakikaten özletmiş kendisini), David Harbour (Ozan Güven sen misin?), Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Cara Buono, Matthew Modine ilk akla gelen başrol oyuncuları. Dizide çocuk oyuncular olması yakın zamanda Düşlerden Gerçeğe’de değerlendirdiğim J.J. Abrams projesi olan Super 8 ile benzer bir hava yakalanmasını sağlamış.

Stranger Things - Sizi bilmem ama ben bu 80'ler havasına bayıldım.
Stranger Things – Sizi bilmem ama ben bu 80’ler havasına bayıldım.

Henüz ilk bölümü ile beni etkisi altına alan Stranger Things gittikçe artan bir hype (heyecan dalgası diye Türkçeleştirmek istiyorum) ile ortalığı kasıp kavurmaya başladı. İlgi çekici hikayesi, başarılı müzikleri, leziz 80’ler havası, iyi kurgusu ve yönetmenliği ile izlemeyi hak ediyor. Dizideki gerilim, Stephen King romanı okurken hissettiğiniz tedirginliği hissetmenizi sağlıyor. Daha ilk bölümünden Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Knight Rider gibi efsanelere selam çakan Stranger Things için Netflix’e kocaman bir alkış. Devamını bekliyoruz.

———-

Düzenleme 28.11.20: Ölü bağlantıları sildim.

3 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın