Pompei Roma’nın yaşadığı en büyük trajedilerden birine ev sahipliği yapmış bir İtalyan kasabasıdır. Bölgede bulunan Vezüv volkanı büyük bir güçle patlamış ve Pompei dahil birçok kasabayı haritadan silmiştir.

Robert Harris, 2003 çıkışlı romanı Pompei’de felaket öncesindeki 4 günü anlatmaktadır. Pompei’ye su sağlayan su kemerinin mühendisi ortadan kaybolunca Roma tarafından yerine genç ama azimli Attilius atanır. Hikaye Attilius’un su kemerinde garip şeyler olduğunu anlaması ve bunu düzeltmeye çalışmasıyla başlıyor. Romanı okurken bölüm başlarında volkanlarla ilgili yazılı kaynaklardan göndermeler olduğunu göreceksiniz. Bu bence hoş bir detay olmuş. Kitaba ders kitabı havası verdiğini düşünenler de olacaktır ama ben tarihi bir romanın gerçeğe ne kadar yakınsa o kadar başarılı olduğunu düşünüyorum.

Hikayede Attilius su kemerini çözmeye çalışırken, Pompei’de ve genel olarak Roma’daki insanlar arası sınıf farklılıklarını, çıkar ilişkilerini, değerleri ve doğa karşısında insanın güçsüzlüğünü bizlere yansıtıyor.

Sürükleyici bir hikayeye sahip Pompei. Kesinlikle okuru sıkmıyor. Derin bir çalışma yapılarak yazılmış olduğu her halinden belli. Kitabın sonunda ne olacağını aşağı yukarı biliyor olsak da bu kitabın sürükleyiciliğinden birşey kaybettirmemiş.

Pompei, tarihi, sürükleyici ve felaket dolu bir roman… İlgilenenlere tavsiyemdir.

4 YORUMLAR

  • Merhaba, sorunuza istinaden Google’a şöyle hızlıca bir baktım. Sanırım kitabın Türkçe baskısı tükenmiş ve yeni baskı düşünülmüyor. Birkaç internet sitesinde satışı yapılıyor ama güvenilir bulmadım. Kitabın yayınevi Kelebek Yayınevi ile internetten bulduğum aşağıdaki iletişim kanallarından temasa geçmeyi deneyebilirsiniz. (internet siteleri çalışmıyor ama… :/ )
   Tel : 0212 519 82 83
   Fax : 0212 512 91 33
   Email : info@kelebekyayinevi.com
   Web :www.kelebekyayinevi.com

   Bir diğer seçenek de kitabın çevirmeni Pınar Bilican’a ulaşmaya çalışmak olabilir. O da biraz zahmetli bir yol gibi görünüyor ama denemeye değer. :)
   Doğrudan sizi kitapla buluşturamadım ama umarım faydalı olabilmişimdir.

   Selamlar,

   Ufuk

Bir Cevap Yazın