And There Were None - Kadroya bakar mısınız? Hey maşallah!

Stumbleupon sen nelere kadirsin! BBC benim için çoooook özel bir anlamı olan, Agatha Christie‘nin en ünlü eseri Ten Little Indians‘ı (Türkçe’ye On Küçük Zenci olarak çevrilmişti hatırlarsanız) “And Then There Were None” ismiyle mini dizi olarak uyarlamış, efsane bir kadro kurmuş, noel sonrası üç gün üst üste yayınlayıp bitirmiş, ben ancak bugün Stumbleupon’da gezerken fark ediyorum. Hayat ne acayip a dostlar!

On Küçük Zenci’nin Benim İçin Yeri Ayrıdır

Kabataş Erkek Lisesi‘nde okurken Ten Little Indians’ı tiyatroya taşıyan ekipte yer bulmuş ve Müfettiş Blore rolünü oynamıştım. Lise öğrenimim boyunca bu oyun için iki kere sahneye çıkmıştım. Hayatımın en unutulmaz anılarından birisidir bu olay. O gazla tiyatroya merak sarıp lise sonrası devam etmedim ama bugün edebiyatla biraz haşır neşirsem Ten Little Indians’ın etkisini yok sayamam.

BBC Mini Dizi İşini Öğrendi!

BBC’nin böyle bir uyarlama üzerine çalıştığını biliyordum ama ne yalan söyleyeyim yakın takibimden kaçmış. Utanıyorum kendimden (Yazar burada kendini duvardan duvara fırlatır, yerlerde yuvarlanır sonra sandalyeye geri oturup yazmaya devam eder). Bir kere BBC’nin son dönem dizilerinde görmeye alıştığımız ayakları yere sağlam basan oyunculuk ve sanat yönetimi And Then There Were None‘da da var. Zaten gerilim ve gizem dolu müthiş bir hikaye olduğu için sinamatografik kurgunuz kötü olsa dahi izlenilesi bir öykü çıkartabilirsiniz. Mini dizinin yönetmenliğini Craig Viveiros yaparken, senaryo ve uyarlama Agatha Christie (orijinal hikaye) ve Sarah Phelps (dizi uyarlaması) tarafından yazılmış. Dizinin en kuvvetli olduğu kısım yani oyuncu kadrosu için apayrı bir paragraf açıp orada devam edeceğim.

And There Were None-Oyuncular
And Then There Were None-Oyuncular

Hollywood Filmi Gibi Oyuncu Kadrosu

BCC üç bölümlük bir mini dizi için hepimizin yakından tanıdığı önemli oyuncuları projeye dahil etmiş. Hepsi de rollerine çok yakışmış ve iyi oynamışlar. Olmuş yani. Maeve DermodyCharles DanceMiranda RichardsonBurn GormanToby StephensSam NeillNoah TaylorDouglas BoothAidan TurnerChristopher HatherallAnna Maxwell Martin isimlerinin hepsi tanınan bilinen önemli oyuncular. Issız bir adadaki malikane ve çevresinde geçen bir hikayede oyunculuk zaten iyi olmak zorundaydı. İyi güzel hoş da, bu nasıl kadro arkadaş? Bak BBC, bundan sonra ne çeksen bu tarz bir kadro istiyoruz tamam mı? Sherlock ile sevgimizi kazandın, And Then There Were None ile Hollywood’a çelme takma yolunda emin adımlarla ilerliyorsun. Bundan sonra daha iyisini bekliyoruz senden ona göre.

And There Were None - Adaya Varış
And Then There Were None – Adaya Varış

Bu Dizi Kaçmaz! 

Diziyi ne kadar övsem az farkettiğiniz üzere. Evet yağcılık yapıyorum, kayırıyorum, objektif olamıyorum.  Sorgulamayın bir zahmet ya, özel işte. Kayırmacılık bir kenara, hakikaten kaçırılmayacak bir eser var önümüzde. 3 bölümcük zaten, oturun bir gecede bitirin keyfini çıkartın. Sonra gelin konuşalım.

6 YORUMLAR

    • Kesinlikle ayni fikirdeyim. Harika bir uyarlama olmus. Oyuncular da cuk oturmus. Yazida da belirttigim gibi hikaye zaten guzel, kurgu da iyi olunca seyir zevki tavan yapmis. Darisi yeni uyarlamalara…

    • Oyunculuk konusundaki tercihler hoş olmuş gerçekten. sinamatografisi ile de dizi farklı bir tad bırakıyor. Bu dönemde bunu yapabilen bir yapım bulmak keyifli.

Bir Cevap Yazın