shepastaway

Konuya bodos giriyorum arkadaşlar; She Past Away son dönemde denk geldiğim en farklı müziği yapan Türk müzik grubu. Aksini iddia eden varsa hodri meydan, gelsin kapışalım.

Öncelikle She Past Away nasıl çıkmış onu anlatayım. She Past Away 2006 yılında Bursa’da Volkan Caner ve İdris Akbulut tarafından kurulmuş. Grubu benim keşfetmemin sonucunda değen nazarımın da etkisiyle İdris Akbulut yakın zamanda grubu bırakıyor. Bunun üzerine grubun prodüktörü Doruk Öztürkcan “yettin gari” diyerek keyboard’unu kapıyor, sahneye fırlıyor ve gruba dahil oluyor. Tiplere bakıp bu arkadaşların Bursa’da Kozahan’da oturup çay içtiğini, İskender yemek için tabureye oturmuş sıra beklediğini hayal etmesi biraz zor olabilir. Adamların sokakta bu şekilde dolanmaları gerekmiyor elbette, benimkisi espriydi. Bunlar yaptıkları müziğe cuk oturan sahne kostümleri. O gözle bakın lütfen.

She Past Away’in en bilinen şarkısı Kasvetli Kutlama. Cepten kumbaradan biriken ne varsa yönetmene gömüp şöyle bir klip çekmişler. Klibe takılmayın, müziğe bakın siz! İkinci notadan itibaren melodinin etkisine gireceksiniz zaten, benden söylemesi!

Beğendik mi? E oturmaya mı geldik? Hadi bir şarkı daha dinleyelim ve She Past Away’a ve Post Punk’a kulağımız iyice aşina olsun.

“Ben ne dinledim şimdi?” diyenlere özet geçiyorum: She Past Away 70’lerde ve 80’lerde duymaya aşina olduğumuz dark wave ve post punk bir müziğe sahip. Benim bu tarzda beğenerek dinlediğim bir Sisters of Mercy gerçeği vardır mesela. Merak edenler için Sisters Mercy’den birkaç şarkı dinleyelim sonra devam edelim. Kimbilir belki hoşunuza gider ve yıllardır aradığınız o sizi anlatan tarzı bulmanıza yardımı olur..

Türkiye’de Post Punk’ın She Past Away dışında başka örnekleri varsa bir zahmet bana söyleyin çünkü benim ağzım bir karış açık kalmış durumda. She Past Away artık öldü denilen bu müziği Türkçe sözler ile yapıyor, yapmakla kalmıyor yardırıyor. Ortaya da daha önce kulaklarınızın hiç duymaya alışık olmadığı enteresan ve efsanevi bir müzik çıkıyor. Kesinlikle farklı.

Grubun en bilinen şarkısı olan ve yukarıda dinlediğimiz Kasvetli Kutlama bizde görmesi gereken ilgiyi görmüyor ama koca Dior grubun başarısını fark ediyor ve defilesinde fon müziği yapıyor. Şaşırtıcı ve bir o kadar iç gıdıklayıcı. Defile Matrix’te çekilmiş, mankenler de Ajan Smith bence.

Benim nazarımda Türkiye’de kısmeti bilinmemiş gruplar kervanına The Climb ile birlikte en tepeden girdi She Past Away (The Climb başka bir yazı konusu çünkü tarzı farklı). Şimdi usulca kendinize Türk musikisinde yer alan sevdiğiniz diğer şarkıların Post Punk yorumlanmasının nasıl olabileceğini sorun. Başlangıç olarak da size yine kıymeti bilinmemiş bir diğer değerimiz olan Kesmeşeker’in Gerçekten Özleyince şarkısının She Past Away Cover’ını bırakıyorum. Gerisi artık kendi hayal gücünüz. Önce şarkının orijinali sonra da She Past Away Cover’ı için aşağıdan devam edelim. İkisi de birbirinden güzel. Ha, Kesmeşeker’e de hakkını teslim edin ve like’ını verin lütfen madem geldiniz bu kadar.

Türk pop müziğinin bizi getirdiği noktanın farklılıktan uzak tek düze melankolik (hatta ezik) aşk şarkıları olduğu şu günlerde She Past Away bu topraklarda farklılığı arayan insanların hala var olduğunu görmemi sağladı. Hala umut etmemiz için bir neden daha. Destekleyelim, dinleyelim. Bu arada Türkiye’de güzel müzik yapan adı sanı henüz duyulmamış bir sürü müzisyen keşfedilmeyi bekliyor. Tutun ellerinden de daha iyilerini yapsınlar emi?

She Past Away’den haberdar olmak için Facebook hesaplarına şuradan bakabilirsiniz. Adamlar sürekli yurdışında turnede. Türkiye’de konser monser yok…Dinleyen yok ki, ne yapsın adamlar?

She Past Away’in Belirdi gece Albümü hem Amazon’da hem de iTunes’ta mevcut. Beğendiyseniz bir el alıverin bir zahmet.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın