poster

Birdman‘i izlemeye başlamadan önce Michael Keaton‘ın Batman ve Batman Returns performanslarını hatırlamaya çalıştım. Bunu yapmak istememdeki temel sebep, Birdman isminin bana Batman’i çağrıştırıyor oluşuydu. Keaton’ın Batman’i oynamış bir oyuncu olması Birdman karakterine ne kadar yansıdı bilemiyorum ama ben Birdman’i izlerken “Keaton da bu yollardan geçti mi acaba?” diye düşünmedim değil.

Filmi izlemeye başlamadan önce genel konusu dışında hiçbir bilgiye sahip değildim. Popcorn Time‘da ne izlesek diye bakarken En İyi Film Oscar’ına aday bir film olmasından dolayı sıkılmadan izleriz diye düşündüm. Toplamda iki saatlik bir film olması da açıkçası kararımı etkiledi.

Birdman’i sıradan filmlerden yukarı çıkartan bazı önemli noktalardan bahsetmemiz gerekiyor. Öncelikle mükemmel bir oyunculuk performansı izledim. Başrolden yan rollere kadar herkes inanılmazdı. Özellikle Michael Keaton ve Edward Norton resmen döktürmüş. Zaten ikisi de 2015 Oscar’larında adaylar. Aynı kategorilerde Oscar’a aday olan diğer oyuncuların performanslarını izlemedim ama hem Keaton hem de Norton Oscar töreninden ödül ile ayrılırsa hiç şaşırmam.

birdman

Birdman’i farklı kılan ana unsuru ise mükemmel kurgusu olmuş. Hangi filmde kullanılsa bende inanılmaz haz uyandıran tek plan sekanslı uzun çekimli sahneler Birdman’in en özel yanı olmuş. Bütün film hiç bitmeyen bir tiyatro oyunu gibi kurgulanmış. Bunun sayesinde de filmden asla kopamadım ve filmin içinde hikayenin bir parçası gibi hissettim. Bunun son derece zor bir çalışma olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ortada ciddi bir emek var. Children of Men, Gravity gibi filmlerden kalitesini bildiğimiz görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki‘nin yine müthiş bir iş çıkarmış. Kendisinin instagram hesabını da beğenerek takip ediyorum.

Kurgu ve oyunculuk dışında Birdman iyi de bir fikirle yola çıkmış. Yönetmenliği ve senaryo yazarlığı tartışılmaz Alejandro González Iñárritu kendine yakışır bir yönetim ve yazım gerçekleştirmiş.

Filmin zayıf olarak değerlendirebileceğimiz tek yanı müzikleri ve sesleri olabilir. Filmden aklımda kalan hiçbir müzik ya da ses olmadı. Bu kasıtlı tercih edilmiş bir yaklaşım olabilir ama film içinki eksikliği ciddi hissediliyordu. Keşke birşeyler ekleselermiş diye düşünüyorum. Hoş bu durumda oyunculuk ve kurgu bu kadar ön plana çıkamayabilirdi. Bu gibi durumlarda artıları ve eksileri beraber değerlendirmek ve birar karar vermek gerekiyor. Yönetmenin bu tercihine saygı duyuyorum.

Sonuç olarak son derece başarılı bir sinema filmi var karşımızda. Oscar öncesi bir çok ödül töreninden zaferle çıkmış Birdman, Oscar ödüllerine de göz kırparken benim beğenimi kazanmayı başardı.

8/10

1 Yorum

Bir Cevap Yazın