Doha squeaked home to win the bid for the 2019 World Athletics Championships ahead of Eugene.

Katar’ın başkenti Doha 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası‘na ev sahipliği yapacak.

Bu gelişmeyi twitter üzerinden Dohanews sitesinin haberini kaynak göstererek takipçilerimle paylaşmıştım.

2022 Dünya Kupası’nın yapılıp yapılmayacağı üzerindeki kara bulutların dağılmasından sonra 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası gibi bir organizasyonun da Katar’a verilmiş olması altyapı ve üstyapı projelerinin devamı konusunda yöneticilerin ayaklarının sürekli fren pedalı üzerinde tetikle beklediği algısını dağıtacaktır. Bu durum işini zamanında ve istenilen şekilde bitirme vaadiyle Katar’a gelecek müteahhit ve tedarikçiler için de yeni bir fırsat doğuracaktır.

Dünya Atletizm Şampiyonası dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olarak değerlendirilir. Bu şampiyonanın 2022 Dünya Kupası öncesi Doha için çok önemli bir sınav olacağı aşikar.

2019 öncesinde ise 15 Ocak 2015 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak olan Dünya Hentbol Şampiyonası, Katar’ın 2022 Dünya Kupası’nı yapmaya hak kazandığının açıklandığı 2010 Aralık ayından sonra yapacağı en büyük organizasyon olacak. Spor salonları bu organizasyon için hazır durumdalar ve harika görünüyorlar. Son teknoloji kullanılan salonlar birer mühendislik şaheseri. Zaten buraya antrenman için gelen oyuncular da salonların muhteşemliğinden dem vuruyor.

Al Saad Handball Stadium

Qatar Handball Stadium 2

2019’un 28 Eylül 2019 – 6 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Herkesin merak ettiği soruyu soralım: O dönemde hava nasıl olur? Katar’ın yazı gerçekten sıcaktır. Eylül ayının sonlarında da gündüz sıcaklığının 40 dereceyi bulacağı günler olacaktır. Akşamları da 30 derecenin altına inmesi beklenmemeli. Ben bu takvimin daha ileri bir tarihe alınabileceğini düşünüyorum. Ekim sonu daha uygun olacaktır.

Diğer taraftan Doha şu an tam bir şantiyeye benziyor. Ulaşım sorununu kökten çözeceğine inanılan metro sistemini 2022’ye kadar işler hale getirmeye çalışıyorlar. 2019 için de metro hattının en azından bir kısmının bitmesi istenecektir. Altyapı eksiklikleri için yeni yollar, su ve elektrik hatları yapılıyor. Yeni otel ve rezidans projeleri devam ediyor. Hem Dünya Kupası’nın Katar’da yapılacağının kesinleşmesi hem de 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası, Katar’a ve de diğer körfez ülkelerine bir özgüven getirecektir. Bunu olumlu kullanabilecek girişimcilerin bu bölgelerde ciddi kazanç elde edebileceği bir ortam oluşacaktır. Sporun bu bölgelerde varlığını arttırması da ortadoğunun gelişimi açısından bir artı olarak değerlendirilmeli. Katar’ın dünyada bir spor merkezi olma hedefi için de doğru adımlar atılıyor gibi görünüyor.

Doha 2019’un Dünya Atetizm Federasyonu’na yağmış olduğu sunumu merak edenler aşağıdaki videoyu izleyebilir. İnsan, “Bizim Katar’dan neyimiz eksik de alamıyoruz bu organizasyonları?” diye sormadan edemiyorum.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın