Doha’dan herkese selamlar! Doha neresi yahu? Harika(!+?) coğrafya bilgimize rağmen Doha’nın hangi ülkenin başkenti olduğunu bilmeyenler mutlaka çıkacaktır. Doha, Katar’ın başkentidir. Katar, kuzeyinde Bahreyn, güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri, doğusunda Basra Körfezi ve İran, batısında Suudi Arabistan olan bir arap emirliğidir. World Peace Index sıralamasında dünyanın en güvenli 12. ülkesidir. (Bilgi: Türkiye bu sıralamada 123. sıradadır.) Çok sayıda banka ve değerlendirme kuruluşuna göre de dünyanın en zengin ülkesidir. (Kişi başına düşen milli gelir anlamında) Dünyanın en büyük LNG ihracatçısıdır. Peki LNG nedir? Halk ağzıyla doğalgazdır. Paraya para demeyen bu ülkede yaklaşık 200.000 Katarlı, 1.8 milyon da yabancı yaşar. Resmi dil Arapça gibi görünse de aslında İngilizcedir. Para birimi olan riyallerin bir tarafı arapça diğer tarafı ingilizcedir. Bu bile durumu özetlemeye yeter.

Doha at night

Yerel halk doğuştan zengin olduğundan ve yabancılar da çalışmak için ülkeye geldiğinden herkes kendi işine gücüne bakar. Kimse kimseye karışmaz. Küreselleşmiş dünyada aklınıza gelecek her türlü marka burada bulunmaktadır. Ne ararsanız vardır. Yaşam koşulları çok üst düzeydedir. Gece 2’de sahilde, karanlık bir ara sokakta bu kadar huzurlu dolaşabileceğiniz başka bir ülke var mıdır bilemiyorum.

Ülke mutlak monarşi ile yönetilmektedir. Yani yönetim babadan oğula geçer. Çağ dışı gibi görünse de yönetimin ülkeye çok şey kattığını gözlemleyince “başkası gelse bu kadar yapamayabilir” diyorsunuz içinizden.

Katar’da yaşamak bir tek şey dışında son derece rahattır, o da aşırı sıcaklar. Gündüzleri 45 derecelere çıkan sıcaklık geceleri 38-39 derecelerde dolaşır. Sürekli sıcak havada yaşıyor olmak insanı serinliği özletiyor. Dışarısı 45 derece iken hemen hemen tüm kapalı alanlar 20 dereceden de soğuktur. Hasta olmak için birebir!

Katar’da hayat pahalılığı aşağı yukarı Türkiye ile aynıdır. Her memleketten insan olduğu için her bütçeye uygun bir şeyler bulmak kolaydır.

Katar 2022 Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapacaktır. Bu hususta muazzam bir altyapı inşaatı projeleri planlanmaktadır. Doğal olarak pasta büyüyünce birçok firma buraya yönelmeye başlamıştır.

Doha

Al Jazeera, nam-ı değer El-cezire, Doha’dan yayın yapmaktadır.

Doha küçük bir şehirdir ama çok büyük yatırım projeleri ile günden güne büyümektedir. The Pearl, Katar’ın son dönemdeki en göze çarpan yatırım projesidir. (Bknz: The Pearl)

The Pearl - Doha. Qatar

Doha’yı anlatmaya devam edeceğim…

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın