Hayata Daha Pozitif Bakmanız İçin 8 Öneri

0
3907

Hayatınızın her günü güllük gülistanlık olacak diye bir şart yok. Durum böyle olunca; öne çıkan davranış, her ne olursa olsun olaylara pozitif yaklaşmak ve güçlüklere göğüs germektir. Sorunlar bitmez, sorumluluklar bitmez, karşınızdaki insanlar sizi üzebilir ve ummadığınız şeyler sizi bulabilir… Bunlar hayatın içerisinde hepimizin başına gelen durumlar. Her birinde köprüleri yakıp, ruhunuzdan bir parça eksilirse en sonunda sadece somurtan ve mutsuzluk abidesi bir insana dönüşüverirsiniz. Bu da, bir insanın kendine verebileceği en büyük zarardır.

Pozitif yaşamın anahtarı etrafınızda değil, kendi içinizdedir. Kendi kendinizin efendisi olursanız hayatta hiçbir şey sizi yıkamaz ve yıpratamaz. Pozitif yaşam için size birkaç öneride bulunmak istiyorum. Ben denedim çok faydasını gördüm (Klişe yalan).

  1. Her sabah kahvaltınızda bir bardak meyva suyu için. Kahvaltıda çay içmek bir gelenek haline gelmiş durumda. Çay ile birlikte küçük bir bardak meyva suyu sizi çok daha iyi hissettirecektir. Aynı zamanda kahvaltının vitamin değerini de arttıracaktır.
  2. altı buçuk ile yedi buçuk saat arası uyuyun. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çok uyumak insan bünyesine  zarar veriyor. Kendinize bir otokontrol yapın ve sekiz saatten fazla uyumamaya çalışın. Uyku saatlerinizi de dengelerseniz bir iki hafta içinde sabahları daha dinç kalkacağınızı göreceksiniz.
  3. Sabahları on beş dakika spor yapın. Sabah kalktınız işe veya okula gideceksiniz diyelim. Normal kalkış saatinizi on beş dakika geriye alıp hafif bir çma germe ve kardiyo egzersizi yaparsanız gün içinde çok daha dinç olacaksınız. İlk başlarda bu düzeni sağlamak zor olsa da alıştıktan sonra o on beş dakikanın hayatınızın bir parçası olduğunu göreceksiniz.
  4. Bardağın dolu tarafını görün. Hayatta karşımıza çıkan her türlü sorunu bakış açınızı değiştirerek aşabilirsiniz. Sizin için çok büyük görünen, sizi yerden yere vuran, çok üzen bir durum bir karşı karşıya olduğunuzu varsayalım. Sizi bu kadar üzen bir durum başka birisi için kafa takmaya değmeyecek kadar basit bir olay olabilir. Bu tamamen bakış açısı ile alakalı. Bakış açınızı geliştirebilirseniz olaylara farklı yaklaşımlar sergiler ve sorunlara çok daha mantıklı çözümler üretebilirsiniz.
  5. Gerginlikten uzak ve rahat olmaya çalışın. Reaksiyonlarınız hızlı olsun, olaylara hızlı çözümler üretmeye çalışın ama asla aceleci olmayın. Acele etmek gerginliği ve stresi arttırır bu da sizi başarıdan uzaklaştırır.
  6. Kendinize bir plan yapın. Haftayı nasıl değerlendireceğinizi, günlük programlarınızı ayarlayın. Programlı bir hayat beklenmedik sürprizlerle, unutulmuş önemli olaylarla daha az karşılaşmanızı sağlar.
  7. Gülümseyin. Gülmeyi bilmeyen dükkan açmasın sözü son derece doğrudur.
  8. Her karanlığın ardında aydınlığa açılan bir çıkış vardır. Umudunuzu asla kaybetmeyin…

Bir Cevap Yazın