Captain Fantastic - Doğada kendi halinde yaşam süren bir ailenin değişimlerini ve zorluklarını duygusal ve komik bir şekilde bizle buluşturuyor.
Captain Fantastic - Doğada kendi halinde yaşam süren bir ailenin değişimlerini ve zorluklarını duygusal ve komik bir şekilde bizle buluşturuyor.
Captain Fantastic – Doğada kendi halinde yaşam süren bir ailenin değişimlerini ve zorluklarını duygusal ve komik bir şekilde bizle buluşturuyor.

Captain Fantastic süper kahraman filmine ait bir isimmiş gibi görünse de karşımızda hiç de öyle olmayan bir film var. Viggo Mortensen‘in müthiş bir peformans ile hayat verdiği Ben Cash, altı çocuğu ile birlikte şehirden uzak orman içerisinde bir hayat sürmektedir. Gün içinde çocukları ile hayvan avlayıp, onların yakın dövüş, bıçak kullanma, tırmanma, koşma ve doğayı tanıma gibi yeteneklerini geliştirmeye çalışır. Akşamları ise felsefe kitapları okunur, fizik ve kimya kurcalanır, şarkılar söylenir ve derin tartışmalara girilir. Çocuklarını “evde okul” konseptinde eğiten Ben, kapitalizmi ve şehir hayatını çocuklarından uzak tutmaya, eğitimlerini kendi vermeye çalışır.

Aslında Captain Fantastic, fantastik bir babanın çocukları ile ilişkilerine odaklanan, günümüz “normallerini” yüzümüze vuran, yaşamımızı kendi seçimlerimizle mi yoksa başkalarının bizim adımıza seçtiği şekilde mi yaşadığımızı sorgulatan keyifli ve sıcak bir film.

Filmin hem yönetmeni ve hem de senaristi Matt Rose, ağır bir film yapmak istememiş. Güzel kamera açıları ile, görsel açıdan kuvvetli bir film ortaya çıkartıp, bildiğimizin dışında bir hayat yaşayan bir aileyi mercek altına almış. Cash ailesinin duygularına ortak olmamızı istemiş. Başarılı da olmuş.

Captain Fantastic size kendi yaşamınızı sorgulatacaktır.
Captain Fantastic size kendi yaşamınızı sorgulatacaktır.

Matt Rose ayrıca neyin doğru neyin yanlış olduğunu açık ve net bir şekilde belirtme gereği duymamış. Herkesin kendi düşüncesini ortaya koyabileceği bir açıklık göstermiş. Neden böyle söyledim? Çünkü katılıp katılmamanın size kalacak bir sürü karar alınıyor filmde. Özellikle de Ben Cash’in kararlarının çoğunu sorgularken bulacaksınız kendinizi. Bazen imrenip, bazen ayıplayacaksınız. Ama emin olacağınız tek bir şey olacak; Ben’in çocuklarına olan sevgisinin yoğunluğu. En başta da belirttiğim gibi Viggo Mortensen hem sevgi dolu, hem korumacı, hem disiplinli hem de kararlı bir portre çizmiş ve filmin lokomotifi olmuş. Çocuk oyuncuların da gayet iyi iş çıkardığını eklemek gerekiyor. Stranger Things sonrası bir yapımda daha çocuk oyuncuların iyi performans göstermiş olması, yeni gelecek nesilden müthiş ümitli olmama vesile oluyor.

Çocukların annesinden hiç bahsetmedim. Filmin ana ekseninde önemli bir rolü olduğu için süprizi bozmak istemiyorum. Filmi izleyip anne hikayesinin nasıl sonuçlandığını kendiniz görün.

Captain Fantastic, katıldığı festivallerde övgü dolu eleştirileri cebine koymuş bir bağımsız film olarak ilginizi bekliyor. Filmi izlerken bana Little Miss Sunshine‘ı çağrıştıran çok sayıda sahne oldu. O da çok beğendiğim bir filmdir. Not düşmüş olayım.

Ufuk’un Notu: 7.5/10

Bir Cevap Yazın