Ghostbusters - Logoyu nerede görsek tanırız!
Ghostbusters – Logoyu nerede görsek tanırız!

Orijinal Hayalet Avcıları serisi ile ilişkim inişli çıkışlıydı. Hem filmleri çok seviyordum hem de ikinci filmdeki Vigo resmindeki hayaletten dolayı çocukluğumdan kalan “tablodaki hayalet” fobisi ile yüzleşmek durumundaydım. Yani beynimdeki sevgi ve korku bölgeleri tetikleniyordu hayalet avcıları dedikçe.

Orijinal serinin dışında severek izlediğim iki de çizgi film uyarlaması vardı. İkisinin de keyfi başkaydı. Birisi Filmation’un Ghostbusters uyarlamasıydı. Aşırı fantastik bir yapımdı elbette. Diğeri de giriş müziği ile bile kendini belli eden The Real Ghostbusters animasyonuydu. O da bayağı iyiydi vesselam.

Ghostbusters - Araba güzel di mi?
Ghostbusters – Araba güzel di mi?

Aradan geçen onca yıldan sonra yeni bir Hayalet Avcıları ile buluşacak olmamızın heyecanının daha fazla olması gerekirdi. Peki neden merakımız yerlerde sürünüyor? Çünkü orijinal filmlerin ulaştığı mertebeye yakın bir film çıkmasına ilişkin beklentimiz çok düşük. Bir kere orijinal serideki oyuncu kadrosu muazzamdır. Yeni uyarlamada tüm kadro yerini yeni oyunculara bıraktı. Bir de başroldeki tüm karakterleri kadın yapınca uyarlamanın ne gibi bir noktaya gideceğine ilkişkin herkes bir kaşını kaldırmaya başladı. Olayın kadın erkek boyutunda kesinlikle değilim. Ortada bir gerçek var. O da Hayalet Avcıları’nın ciddi bir seveni var ve korkuyorlar. Özellikle fragmanı izledikten sonra daha da korkuyorlar. Onlardan birisi de benim.

Uyarlamanın fragmanını izleyelim.

Nasıl? Espriler kötü, değil mi? Bir yapaylık var, değil mi? Kötü bir kopya görüntüsü veriyor, değil mi? Oyunculuklar umut vermiyor, değil mi? Efektler fena görünmüyor ama hakkını verelim. Araba, müzik, Slimar var mesela. O da mı kesmedi… Evet kesmedi.

Benim beklentim bayağı düştü arkadaşlar. Olmamış bu fragman. Tek ümidim, bir sonraki fragmanda durumu toparlamaları ve filmin biraz ışıldayabilmesi. Şu an için sinema salonuna bile beni çekemeyecek gibi görünüyor. İnşallah bu lafımı yedirirler. Hakikaten çok zor tutuyorum kendimi affedin ama; bu ne ya! Hay ben sizin…

Gelecekten Gelen Düzenleme (11/03/2016):

Filmin uluslararası fragmanı sinemaseverlere sunuldu. Bu fragman da benim gözümde çıktayı yükseltmeyi başaramamış. Buruk bir tat bırakıyor iki fragman da. İnsan üzülüyor valla. Umarım yanılırım diyeceğim ama her gelen materyal boynumu daha da büküyor…

Bir Cevap Yazın