Sherlock-The Abominable Bride adlı yılbaşı özel bölümü ile teşrif etti.
Sherlock – The Abominable Bride adlı yılbaşı özel bölümü ile teşrif etti.

Sherlock yılbaşı özel bölümü The Abominable Bride, 1 Ocak 2016’da yayınlandı. Henüz izlememiş olanlar daha fazla vakit kaybetmeden bir şekilde kaynağa ulaşıp izlemeliler. 2-12 yaş aralığına terk edilen sinema salonlarının yetişkinler için en büyük alternatifinin televizyon olmaya başladığı günden beri yaratılmış en iyi yapımlardan birisidir Sherlock. Yılbaşı özel bölümü de ufak tefek soru ve ünlem işaretleri barındırsa da her anı ile keyifli her anı ile farklı bir bölümdü. En üzücü yanı ise dizinin bir sonraki yani dördüncü sezonunun 2017 yılında gelecek oluşu. Kim bekleyecek o kadar süre şimdi?

Sherlock’un Neden İzliyorum?

Mark Gatiss ve Steven Moffat‘un yarattığı Sherlock dizisini Holmes ve Watson’un her bölüm çözmeye çalıştıkları davaları için izlemiyorum. Benedict CumberbatchMartin Freeman gibi usta oyuncularının müthiş karakter yorumları için izliyorum. İyi bir kurgunun, iyi bir sanat yönetiminin, duyduğum anda tüylerimi diken diken eden jenerik müziğinin bende yarattığı tatmin için izliyorum. Bu yüzden de Holmes ve Watson’ın uğraştığı davaların gerçekçiliği ya da mantığı benim için geri planda kalıyor.

Sherlock - The Abominable Bride - Şu tiplere bakar mısınız?
Sherlock – The Abominable Bride – Şu tiplere bakar mısınız?

The Abominable Bride

The Abominable Bride bu düşünceler ışığında benim için şahane bir deneyimdi diyebilirim. Fragmanlardan tamamının 1890’lar İngiltere’sinde geçeceğini düşündüğümüz bu özel bölümün beklemediğimiz sürprizler barındırması ve Sherlock dizisinin genel gidişatına dair önemli parçalar ihtiva etmesi apayrı değerlendirilmesi gereken bir yönüydü. Cumberbatch ve Freeman’in 19. yüzyılın sonlarına ait kostümlerle etrafta koşuşturup, birbirlerine laf atmaları, harika diyalog ve anlatım teknikleri ile Sherlock iyi bir diziden beklediğiniz desenlerin büyük bir kısmını içinde barındırıyordu.

Elbette bölümü ameliyat masasına yatırıp sahne sahne incelersek hoşumuza gitmeyen bir ayrıntı, bir alt metin yakalayabiliriz. Ama ben işten gelmişim, kafam zaten bir dünya, kafa dağıtacak ve beni kendime getirecek birşeyler ararken Sherlock’un özel bölümünden daha başka ne dileyebilirdim bilemiyorum.

Uzun lafın kısası, 2017 yılına kadar Sherlock ile yolumuz tekrar kesişmeyecek. Fırsat bu fırsat, arayı fazla açmadan bölümü izleyin ve televizyonun bir çok alanda neden sinemayı geçmeye başladığını anlamanıza yardım edecek bu mükemmel diziyi kaçırmayın. 

Bir Cevap Yazın