jongordon

Jon Gordon ismi size hiçbirşey çağrıştırmıyorsa sakın üzülmeyin. Muhtemelen hayatınız boyunca bu yazı dışında da duymayacaksınız. Hatta benim şu an kendisinden alıntı yaptığımı öğrense  şaşkınlıktan ağzı açık kalırdı. Kendisi Amerika’da tanınan, liderlik, başarı, motivasyon, kültür vb. konularda kitap yazıp danışmanlık yapan bir zat-ı muhterem. Halk dilinde yaptığı işe “yattığı yerden para kazanmak” diyorlar. Ki işin aslı hiç öyle değil ya neyse. Düşlerden Gerçeğe’de adının geçmesinin sebebi, The Carpenter adlı kitabında değindiği “13 adımda olumsuz ruh halinden çıkartan telkin” yönteminden bahsedecek olmam. Uzun zaman önce ” Bir ara okurum artık” diyerek Evernote’uma attığım makalesini bugün var olan boş vaktimde inceledim, notlarımı aldım, dersime çalıştım ve size de aktarmak istedim. Çok iyi etmişim di mi?

Jon şöyle diyor; Eğer olumsuz bir ruh hali içine girdiysek aşağıdaki 13 cümleyi tekrar edip düşünce yapımızı değiştirebilir ve daha olumlu bir bilinçaltı oluşturabiliriz. Bilimadamları son araştırmalarında hayata nasıl baktığımızın olayları nasıl algılayıp yorumladığımız ile doğrudan ilişkili olduğu sonucuna varmışlar. Jon Gordon’da buradan yola çıkarak hayattan nefret ettiğimiz, lanet ettiğimiz, bıktığımız ya da “herşey de beni mi buluyor ya” dediğimiz anlarda aşağıdaki 13 telkini kendi kendimize tekrar etmemizi öğütlemiş:

 1. Negatifliğe karşı pozitif kalacağıma söz veriyorum.
 2. Pesimist yaklaşım ile çevrili olduğumda optimistliği seçeceğim.
 3. Korktuğumu hissettiğimde inancıma sarılacağım.
 4. Nefret etmek istediğim zamanlar, sevgiye yöneleceğim.
 5. Acımasız olmak istediğimde, bağışlayıcı olmayı seçeceğim.
 6. Bir zorluk ile karşılaştığımda, bunu kendimi geliştirmek ve olgunlaşmak için bir fırsat olarak göreceğim.
 7. Bir sıkıntı ile karşılaştığımda pes etmeyeceğim, direnç göstereceğim.
 8. Bir başarısızlık yaşadığımda, her şeye rağmen geleceğe umutla bakacağım ve önümdeki başarılara odaklanacağım.
 9. İnanç, umut ve vizyon sahibi bir birey olarak hiçbir zaman pes etmeyeceğim ve kaderime doğru ilerleyeceğim.
 10. En başarılı ve mutlu günlerimin henüz gelmediğini ve gelecekte beni beklediğini bilerek hareket edeceğim.
 11. Bir amaç uğruna hayata geldiğimi ve bu amacımın yaşadığım her zorluktan daha büyük olduğunu ve ona ulaşmak hedefimden şaşmamam gerektiğini biliyorum.
 12. Pozitif olduğum zaman sadece kendimi değil etrafımdaki herkesi olumlu etkileyeceğimin farkındayım.
 13. Şu andan itibaren yaşadığım her an pozitif düşüneceğim.

Mr. Jon bu telkini kendimize her söylediğimizde daha iyi hissedeceğimizi iddia ediyor. İngilizceden çeviriyi olduğu gibi almadım, kendi yorumlamam ve anladıklarım ile yoğurdum, kulak memesi kıvamına getirdim. Bu yüzden “Sallama hocam benim tanıdığım Jon bunları demez” derseniz orta yol bulabiliriz.

Biraz polyannacılık gibi mi geldi? Yine de denemeye değer, o kadar olumsuz olmayın, hiç mi birşey almadınız yazıdan? Adam o kadar kafa patlatmış…

Ufuk, Düşlerden Gerçeğe için “Olumlu olumlu nereye kadar?” denilen diyarlardan bildirdi…

 

Bir Cevap Yazın