Cole ara videosu

2016 yılının serin bir kasım günü, Playstation 3 Amerika’da ve Japonya’da piyasaya çıkmadan hemen önce, 2014 yılına geldiğimizde dahi cihazı kullanacağımızı söyleseler ne düşünürdük acaba?

Ya da bakış açımızı değiştirelim ve Sony “2014 yılına kadar yeni bir cihaz çıkarmama kararını 2006 yılında vermiş miydi?” diye şeytanın avukatlığını yapalım. Sanırım bu sorunun cevabını hiçbir zaman veremeyeceğiz ve bilemeyeceğiz.

Sony Playstation , 1994 yılından 2000 yılına kadar altı yıllık başarılı bir dönem geçirmiş ve bayrağı Playstation 2’ye bırakmıştı. Playstation 2 de selefi gibi altı yıl süren hanedanlığı boyunca 155 milyon adetlik satış rakamıyla ulaşılması güç bir başarıyı elde etmişti.

Playstation (PS) tarihine ilişkin yaptığımız ufak bir hafıza tazelemenin ardından inFamous hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Infamous-dusman

Infamous, 2009 yılında Sucker Punch Productions tarafından PS3 için özel olarak geliştirilen ve Sony Computer Entertainment tarafından dağıtılan bir aksiyon macera oyunuydu. Infamous, çıktığı dönem övgüleri toplamış ve oyuncuların puanlarından oluşan Metacritic’ten (Oyun dünyasının IMDB’si) 85 puan almıştı.

Oyunun hikayesi, üçüncü kişi perspektifinden yönettiğimiz Cole isimli kuryenin taşıdığı nesnenin bulunduğu yerde bir krater açacak kuvvet ile patlamasını ve Cole’un bu patlamadan insanüstü güçler kazanarak çıkmasını temel alıyordu. Empire City isimli birbirlerine köprü ile bağlı üç adadan oluşan haritada (Neon District, The Warren ve Historic District) Cole’un insanüstü elektrik güçlerini keşfederken patlamanın nedenini çözmeye, patlama nedeniyle yerle bir olan ve karantina bölgesi ilan edilen şehri ele geçiren çeteleri yok etmeye ve Cole’un geçmişi ile geleceğini anlamaya çalışıyorduk.

Infamous kapak

Infamous, PS3’ün önemli exclusive (Playstation’a özel) oyunlarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. İlk oyunun başarısının ardından sırasıyla Infamous 2 ve Infamous: Second Son oyunseverlerin beğenisine sunulmuştur. Infamous: Second Son’u oynamak için PS4’e sahip olmamız gerektiğini de hatırlatalım. Sony’nin yeni konsolu pek hoş doğrusu.

Infamous serisi açık dünya oynanışı, oyuncuya her türlü bina ve yapıya tırmanma serbestliği tanıması ve süper kahraman güçlerini iyi ya da kötü kullanma tercihini oyuncuya bırakması ile türündeki diğer oyunlardan farklı bir yere sahiptir. Süper güçlerinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak oyun size farklı bir anlatım, yaklaşım ve son sunar.

cole

Infamous’u Playstation Network’ün hack saldırısı sonrası çökmesi sonucu oyuncularına bir jest olarak ücretsiz verdiği oyunlar arasından seçmiş ve indirmiştim. Uzun zamandır PS3’ümde bekler durumdaydı. Aslında oynayıp bitirmek oldukça uzun bir süremi aldı. Bunda tüm yan görevleri de bitirme arzum ve oyunun suyunu çıkarma hırsım da etkili oldu.

Sonuç olarak Infamous, beni memnun eden ve Infamous 2’yi merakla oynatacak bir oyun. Olur da bir yerden ücretsiz elinize geçmiştir ya da uzun zamandır yüzüne bakmadığınız bir oyun olarak zaten elinizdedir, bence bir şansı kesinlikle verin.

Yazıyı oyunun eksikeri ile noktalayalım. Zamanının dahi gerisinde kaldığını düşündüğüm grafikleri, farklılık yaratmayan müzikleri, sıradan ve tekrarlı görevleri, birbirine benzer şehir yapıları bence bu oyunun en zayıf yanları. Yine de bu eksikler oyunu oynamamanız için bir sebep olmamalı. İyi oyunlar!

Videolar

Oyunun fanlarının hazırladığı bir live action videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Dikkat! Oyunla ilgili SPOILER içerir! Oyunu oynamayı düşünenler izlemesin.

“Valla hiç uğraşamayacağım, oyunu da sevmedim varsa şöyle beş dakikada anlatacak birşey onu söylesene sen bana” diyenleri aşağıdaki süper hızlı beş dakikada Beşiktaş-Infamous turuna alabiliriz. Yine yeni yeniden SPOILER içerir!

Ufuk Out.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın