Ahbasimagelenler

Geçen gün Proje Direktörüm (PD) ile ilginç bir diyaloğum oldu. 30 senedir dünyanın farklı köşelerindeki mega projelerde üst düzeyde görev almış bir Avrupalı ile girilebilecek komik bir diyalog olduğu için anlatmak istiyorum.

Commercial konuları konuşmak üzere toplantı odasında toplanmıştık. Ben de PD’nin yanındaki boş koltuğa oturdum. Nasılsın iyi misin muhabbetinden sonra dert tasa sıkıntılardan bahsetmeye başladı. Ben de cevap olarak bu bloğum tuttuğumdan bahsettim. Her sabah kendimi kötü hissederek uyandığımda yaşamın devam ettiğine dair kendimi motive edebilmek için bir neden bulduğumu söyledim. Güneş içimi ısıtıyor, kuşlar daha bir canlı ötüyor ya da harika bir kahvaltı hazırlama vakti geldi gibi şeylerle kendimi motive ettiğimden bahsettim. O da doğru bir yöntem olduğunu bunun iş hayatındaki başarıda önemli bir özellik olduğunu söyledi. İşin komik tarafı aslında bu hikaye değil. Artık ne zaman karşılaşsak bana bugün seni ne motive etti diye soruyor. Sanırım adamın kafasında “ruh hastası çocuk” imajı çizdim istemeyerek.

[url=https://flic.kr/p/nfhVRc][img]https://farm3.staticflickr.com/2938/13945226009_5590104b09_n.jpg[/img][/url][url=https://flic.kr/p/nfhVRc]Untitled[/url] by [url=https://www.flickr.com/people/66759125@N00/]Svein Nordrum[/url], on Flickr

Her ne olursa olsun kendimi demoralize hissettiğim anda etrafıma bakarım. Neredeyim, napıyorum, kiminleyim. Beni şu an mutlu eden şeyler neler mutsuz eden şeyler neler. Bunları düşünürüm ve beni mutlu edecek ne kadar çok şey olduğunu görürüm. Stres yüklü bir günde, 10 saniye uzaklaş bulunduğun ortamdan ve düşün. Stres yaratanlar neler, mutlu edenler neler? 1 ay sonraki tatil planın ne durumda? Biletini aldın mı? Haftasonu programın ne güzel di mi? Akşam ne yemek var? O filmi izle mutlaka. Dizini kaçırma. Sevdiğine sarıl sımsıkı. Beraber çay için, birbirinize gününüzden bahsedin. Bunları okurken bile stres kaynağını unuttun gitti di mi? Stres kaynağı orada durmaya devam ediyor aslında. Sadece beynini daha güzel şeylere odakladın. Bunu kullan.

AŞağıda bir saatlik güzel bir playlist var. Çalışırken dinlenebilir. Evde kitap okurken dinlenebilir. Tavsiyem olsun sana.

Bir Cevap Yazın