Sitting on a Dock

Açıkça söylemekten çekinmeyelim, elimizi korkak alıştırmayalım. Anlamadığımız şeyleri sorgulayalım.

Demokratikleşme Paketi

Demokrat olabilmek için paket açmanın gerektiği tek ülke biz olsa gerek. Bunca yıldır AB uyumları çerçevesinde paket açma-kapama şampiyonu olan Türkiye hala demokratikleşemediyse bundan sonra hediye paketi dahi açsa demokratikleşemez. Nedir bu aç kapa aç kapa? Hayır yani ortada tonla problem varken pakete yerleştirilen konuların hepsi toplumun belirli kesimlerinden oy toplama amaçlı gibi duruyor ya onu anlamıyorum. Nerede ifade özgürlüğü? Nerede gösteri yapabilme hürriyeti? Suçluluğu ispatlanana kadar herkes suçsuzdur derlerdi eskiden. Kalmadı di mi öyle birşey?

Andımız Kaldırıldı

Ben bunu hiç anlamıyorum. Ülkede din dersi var mı? Var. Peki müslüman olmayan ne yapıyor? Girmiyor derse, muaf sayılıyor. E keşke andımızı da kaldırmayıp, farklı ırktan olanlar için muaf olma seçeneğini koysaydık. Sen şimdi benim andımız okuma özgürlüğüme dokunmuş olmadın mı? Önemli olan seçimi kişiye bırakmak, sounu toptan kaldırarak çözmek değil. Toptan kaldırarak çözüm üretmek ancak başarısızlığı ve çözümsüzlüğü kabul etmek demektir.

Başörtüsü Kamuda Serbest

Başörtüsü kamuya girince devlet dine bürünmüş oldu mu? Kısmen evet. Ülkenin %98’i müslüman olunca başka çıkarı yok zaten. Derse incil okuyarak başlayacak bir öğretmen olacağını sanmıyorum. Ya da boynunda haç ile derse giren olur mu? Başörtüsünün başımızın üstünde yeri var. “Sen giy sen giyme” elbette ayrımcılıktır ama bir toplumda herkese özgürlük sunmak da pek gerçekçi değil. Hırsızın hırsızlık yapma özgürlüğü var mı? Adamı linç ederler öyle bir durumda. Onu özgürlükten saymıyorsak, başka konularda da aynı noktaya gelebiliriz.

Balyoz Davası

Yok yok ne ergenekon ne de balyoz beni bir türlü tatmin edemiyor. Kendi bilincim bu davaların delil ve kararlarının adil olduğunu kabul etmiyor. Bu da hukuk sisteminin benim gibi konudan bir haber birisi için bile doğruyu yanlışı ayırmaktan zorlandığını gösteriyor. Gidişat iyi değil. Toplumda hukuğa olan güven sarsılırsa anarşi patlak verebilir.

En Güçlü Polis, Bizim Polis

Polisin bu kadar gücünün olması da caydırıcı bir kurum olarak toplumu sessizleştirmeye yönelik atılan bir adım. Bu kadar güçlü polise neden ihtiyaç olsun ki? Trafik polisi koyun onun yerine her tarafa. Trafik arap saçı gibi ortalıkta trafik polisi yok. Nereden mi biliyorum, 20 yıldır yok da ondan biliyorum.

Fatih Terim Gitti, Mancini Geldi

Kimse kusura bakmasın ama Mancini büyük takımlar çalıştırmış ama çok büyük bir başarı yakalayamamış bir isimdir benim gözümde. İyi kadroları, çok iyi bir noktaya çıkaramamıştır. GS ile de durum farklı olmayacaktır ve Mancini ile sene sonu yollar ayrılacaktır. Kadrosu iyi olmasına rağmen Galatasaray bu sene şampiyon olamaz. Ahanda yazdım buraya.

Libya’da Başbakan Kaçırıldı

Libya ne hale geldi böyle? Ülkenin başkentinde beş yıldızlı otel içinden başbakan kaçırıyorlar. Kim güvenlikten bahsedebilir? Türkiye’de olduğunu düşünsenize? Yer yerinden oynar yahu! Ben böyle birşey hayatımda duymadım. Libya parçalanmaya doğru gidiyor. Yazık gerçekten çok yazık. O kadar eleştirilen Kaddafi’nin bu kadar farklı insanları bir arada tutma konusundaki başarısını da herkes görmüştür. Evet belki yöntemi yanlıştı, savunacak değilim ama sonuçta problem çıkarmayan insanlar mutlu mesut yaşıyordu. Ülkenin sonu hayırlı olur inşallah.

Doha’da Trafik Arap Saçı

Doha’da trafik resmen İstanbul’u geçti. 5km mesafe 1 saat sürüyor. Her yer ama her yer dolu. İnanılır gibi değil. Şehri şantiye sahasına çevirirseniz böyle olur. Trafik polisi mi dayanır buna? Tam sinir harbi.

The End

Bir Cevap Yazın