Elif Şafak son dönemlerde kitapları satış rekorları kıran bir yazar. Hem Türkiye’de yetişmiş hem de dünyayı dolaşmış bir insan olması bazı konularda farklı ve ilginç fikirler üretebilmesini sağlıyor. Popülist yaklaşımlar içinde olduğu ve tek derdinin kendini yükseltmek ve öne çıkarmak olduğunu düşünenler de yok değil. Ben kendisinin kitaplarını okumadım. O yüzden tam olarak ne demek ister ne anlatmaya çalışır bilemiyorum.

Friendfeed’de Sertab Erener’in Elif Şafak’ın TED konuşmasının linki vermesi ile Elif Şafak’ı dinleme ve izleme fırsatı buldum.

Öncelikle konuşmanın linkini verelim;

Elif Şafak’ın TED konuşması, Haziran 2010

TED hakkında bilgisi olmayanlara da TED ‘den kısaca bahsedelim. TED, her konuşmacının yaklaşık 20 dakikasının olduğu bir konferans. Dünyanın dört bir yanından yazarlar, öğretim görevlileri, bilim adamları, yönetmenler, politikacılar vb. kişiler fikirlerini, düşüncelerini dinleyicilere ve izleyicilere aktarır. Daha sonra bunlar internet sitesi üzerinden tüm dünyaya yayılır. Son derece faydalı ve ilginç sunumları TED sayfası üzerinden takip edebilirsiniz. Boş vakti bol olanlara şiddetle tavsiye ederim. Mesela James Cameron ve J.J. Abrams sunumları benim çok hoşuma gitmişti. Arayıp bulun canım onun linkini de ben vermeyeyim artık. :)

Elif Şafak’ın burada konuşma yapması herşeyden önce benim gururumu okşadı. Ne zaman bir Türk bir yerde birşey yapsa hoşuma gider zaten.

Elif Şafak’ın sunumu benim hoşuma gitti. Güzel bir ingilizcesi var ve heyecanlı olması kendisini sempatik göstermiş. Yaşadığı çevrelerden, edindiği tecrübelerden bahsedip hikayelerinin nasıl doğduğunu ve basmakalıplıktan uzaklaşmanın önemi gibi konulardan bahsetmiş.

Kimin ne düşündüğü beni hiç ilgilendirmez. Elif Şafak’ın yazarlığını eleştirmek de haddime değil daha hiç bir kitabını okumadım çünkü. Ama bu konuşması gidip bir kitabını okuma isteği uyandırdı bende. Kitabı okuduktan sonra bir de o açıdan bakarız duruma.

Bir Cevap Yazın