Gündemimize böyle bomba haberler düştü mü bir heyecan bir mutluluk bir keyif dalga dalga toplumda yayılır. Hemen herkes için muhabbet başlatıcı bir konu ortaya çıkmış olur. Şike Soruşturması, Gezi Olayları bunun birkaç örneğidir. Şimdi de nur topu gibi bir yolsuzluk operasyonumuz oldu. “Hanım koş çay koy, çekirdek getir, operasyon olmuş” dediğinizi duyar gibiyim.

Operasyonun detaylarına girip haber bülteni formatında yaklaşmak istemiyorum. Malum dün Hakan Şükür AKP’den istifa etti. İstifa ederken de üzerinde detaylıca düşünüldüğü belli olan bir metin yayımladı. Başbakanı eleştiren metnin sahibi, Fethullah Gülen cemaatine yakın Hakan Şükür’ün istifa etmesi çok şaşırtıcı olmasa da bu tarz bir istifa metni yayımlaması bence yakışık olmamış. Yakışık olmadığını herkes de biliyor ama durumun vehemmiyeti artık psikolojik sınırı belli ki aşmış.

Yolsuzlukla savaşı kendine ana güzargah belleyen bir hükümetin çok yakınından bu derece ağır bir darbe alması asıl düşündürücü olan. “Cemaat düğmeye mi bastı, yurtdışından mı operasyon kararı verildi?” gibi dayanağını veremeyeceğimiz açıklamalardan uzaklaşmak gerekiyor. Asıl sorun bakan çocuklarının dahi rüşvet iddiası ile gözaltına alınmış olması. Kimin operasyon yaptığı, neden yaptığı elbette tartışılmalı ama asıl soru bu insanlar devletin en üst düzeyine kan bağı ile bağlı kişiler. İlginç olan da bu.

İşadamları, belediye çalışanları, bakan yakınları, banka müdürleri, devlet memurları bu operasyonda gözaltına alındı. Ertesi günü de emniyet müdürleri görevlerinden alındı. Yarın da fotoğraflar, videolar çıkacak ortaya. Bunu istifalar ve başka operasyonlar izleyecek. Ortalık bir süre daha karışık kalacak belli ki.

Denklemde yer alan unsurlara bir bakalım; ünlü işadamları, bakan çocukları, bakan danışmanları, belediye çalışanları, devlet memurları, cemaat, Türkiye-İran, altın ticareti, bankalar, emniyet müdürleri, milletvekili, gayrimenkul-konut sektörü ve ihaleler. Liste daha da uzar ama aralarında nasıl bir bağ olduğunu az çok gözlem yeteneği olan herkes anlayabilir. Sadece iddiaların gerçekliği önemli olan. Kimseyi şimdiden suçlu ilan etmemek gerekiyor ama denklemdeki parçalar birbirinden çok da uzak değil. Olabilir mi? Evet olabilir. Herşey sadece bir yıpratma balonu da olabilir mi? O da mümkün. Biraz daha bekleyip, gözlemlemeye devam edelim. Tekrar değerlendiririz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın